Enefit szuka dostawców modułów PV. Chce wydać 100 mln euro

Enefit szuka dostawców modułów PV. Chce wydać 100 mln euro
Enefit Green

Inwestująca w elektrownie fotowoltaiczne m.in. w Polsce estońska grupa energetyczna Eesti Energia ogłosiła postępowanie, w wyniku którego chce kupić panele fotowoltaiczne za 100 mln euro.

Estoński koncern inwestuje w odnawialne źródła energii za pośrednictwem swojej spółki Enefit Green, która eksploatuje 22 farmy wiatrowe w Estonii i na Litwie, cztery elektrociepłownie w Iru, Paide, Valka i Brocen, elektrownię wodną w Keila-Joa, 38 elektrowni słonecznych w Estonii i Polsce, fabrykę peletu na Łotwie oraz hybrydową instalację OZE na wyspie Ruhnu.

Na terenie naszego kraju Enefit Green posiada 19 elektrowni słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej przekraczającej 18 MW, które produkują około 20 GWh energii elektrycznej rocznie.

REKLAMA

Na początku ubiegłego roku Enefit zadeklarował, że w ciągu trzech lat chce zrealizować projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej 50-80 MW.


REKLAMA

W ubiegłym roku Eesti Energia wyprodukowała łącznie 10 TWh energii w krajach bałtyckich i Polsce, z czego 38 proc. stanowiła energia elektryczna, 11 proc. energia cieplna, a 51 proc. paliwa płynne. Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w całej grupie wyniosła 1,5 TWh, co stanowiło 40 proc. z wytworzonych 3,8 TWh energii elektrycznej.

Cel Eesti Energia jeśli chodzi o inwestycje w energetyce odnawialnej to zbudowanie portfela aktywów o mocy 1,1 GW do roku 2025 w porównaniu z obecną mocą na poziomie 457 MW.

Estończycy chcą zwiększać generację energii odnawialnej w dużej mierze inwestując w elektrownie fotowoltaiczne, o czym świadczy ogłoszone właśnie postępowanie mające na celu zakup modułów PV za 100 mln euro.

Zakup paneli za taką kwotę ma zostać zrealizowany w ciągu najbliższych trzech lat. W zależności od uzyskanych cen kwota 100 mln euro pozwoli, według szacunków estońskiej firmy, na nabycie modułów o łącznej mocy 350-500 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.