Instalatorzy farm fotowoltaicznych stracą zajęcie? Zastąpi ich Atlas

Instalatorzy farm fotowoltaicznych stracą zajęcie? Zastąpi ich Atlas
AES Corporation

Amerykańska firma AES Corporation jeden z największych na świecie deweloperów odnawialnych źródeł energii zaprezentowała autonomicznego, wykorzystującego sztuczną inteligencję robota, który będzie budować naziemne elektrownie fotowoltaiczne.

AES Corporation jest notowany na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. Firma jest zaliczana do prestiżowego grona Fortune 500.

Amerykański koncern rozwija portfel projektów w energetyce odnawialnej liczący aż 38 GW. Połowa tej mocy to fotowoltaika. Obecnie AES posiada kontrakty na realizację odnawialnych źródeł energii o mocy 9,2 GW, w tym 30 proc. ma być w trakcie budowy.

REKLAMA

Moc instalacji OZE, jeśli chodzi o zakontraktowaną w tym roku przez AEC Corporation sprzedaż energii w ramach umów PPA, sięga 5 GW.

Największy udział w portfelu inwestycji, za których wykonanie odpowiada AES, posiadają energetyka wiatrowa i fotowoltaika –  odpowiednio 41 proc. i 37 proc.

Budowę farm fotowoltaicznych AES będzie prowadzić za pomocą specjalnego robota, którego właśnie zaprezentowała amerykańska firma.


Robot o nazwie Atlas ma być pierwszym tego rodzaju urządzeniem w sektorze fotowoltaicznym i zastąpi instalatorów przy budowie naziemnych elektrowni PV. AES zapewnia, że wykorzystanie robota przyspieszy stawianie kolejnych rzędów paneli fotowoltaicznych, co powinno pozytywnie wpłynąć na CAPEX inwestycji i obniżyć tym samym koszt produkcji energii.

Efektywną i dokładną pracę urządzenia mają zapewnić zastosowane w Atlasie algorytmy z zakresu sztucznej inteligencji.  

REKLAMA

AES Corporation podkreśla, że nie jest to jedyna innowacja, którą wdroży w celu przyspieszenia budowy i obniżenia kosztów elektrowni słonecznych.

Amerykanie wprowadzają m.in. nowe konstrukcje pod panele, które mają trzykrotnie przyspieszyć montaż farm fotowoltaicznych, jednocześnie dwukrotnie zwiększając zainstalowaną moc na danym obszarze w porównaniu z tradycyjnymi farmami PV.

Utrzymanie czystości paneli na farmach fotowoltaicznych AES ma z kolei zapewnić opracowany przez amerykańską firmę robot o nazwie Ecoppia.

AES wdraża także nowe rozwiązania mające zapewnić większą dyspozycyjność elektrowni fotowoltaicznych. W tym celu na farmach fotowoltaicznych, które buduje amerykański koncern, po stronie DC montowane są bateryjne magazyny energii.

AES jest obok Siemensa głównym udziałowcem w firmie Fluence – jednym z największych na świecie dostawców bateryjnych magazynów energii.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.