Niemcy wprowadzają panel fotowoltaiczny o grubości 2 mm

Niemcy wprowadzają panel fotowoltaiczny o grubości 2 mm
Green Akku

Niemiecka firma Green Akku wprowadza do swojej oferty elastyczny moduł fotowoltaiczny do zastosowania m.in. na łodziach i przyczepach kempingowych. Grubość modułu to zaledwie 2 mm, a kąt gięcia wynosi 50 stopni. Produkt dostępny jest w kilku wariantach mocowych, a niektóre z nich są wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne od amerykańskiego SunPower.

Niemiecki dostawca modułów fotowoltaicznych do nietypowych zastosowań wprowadza nowy modułów fotowoltaicznych, który może być montowany na powierzchniach łodzi czy przyczep kempingowych.

Nowa seria paneli fotowoltaicznych Green Akku nosi nazwę Sphere Hoch-Flexibles Solarmodul ETFE, a skrót ETFE pochodzi od półprzezroczystej powłoki wykonanej z etylenu tetrafluoroetylenu, który charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję oraz wytrzymałością w szerokim gradiencie temperatur. Co więcej ma być wysoce odporny na drażliwe chemikalia, wysokoenergetyczne promieniowanie jak i zarysowania.

REKLAMA

Sphere jest dostępny w czterech wariantach mocy nominalnej: 70, 110, 150 i 200 Wp. Każdy z nich charakteryzuje się grubością 2 mm oraz promieniem gięcia 50 stopni. Standardowo moduły są zbudowane z klasycznych monokrystalicznych ogniw krzemowych z widocznymi bus barami na wierzchniej stronie modułu.


Producent oferuje również 2 warianty mocy modułów zbudowanych w oparciu o zaawansowane ogniwa od SunPower wykonane w technologii All Back Contact charakteryzujące się m.in. ukryciem wszystkich połączeń (tzw. bus barów) w tylnej części ogniwa, co ma przekładać się na wyższą sprawność końcową całego modułu. Technologia SunPower została zaimplementowana w modułach o mocy 150 i 200 Wp.

Jak czytamy w karcie katalogowej produktu, najmniejszy moduł o mocy 70 Wp zbudowany w oparciu o klasyczne ogniwa ma wymiar 745 x 540 mm przy wadze 1,45 kg i posiada sprawność rzędu 17,52 proc. Najmocniejszy moduł o mocy 200 Wp jest także wyposażony w klasyczne ogniwa ma wymiar 1420 x 710 mm przy wadze 3,63 kg, a jego sprawność ma sięgać 19,84 proc. Moduł o tej samej mocy nominalnej, ale wyposażony w ogniwa od SunPower ma wymiar 1460 x 700 mm przy wadze 3,5 kg oraz sprawności 19,57 proc.

REKLAMA

Moduł z ogniwami od SunPower charakteryzuje się za to większym napięciem obwodu otwartego w porównaniu do klasycznego – odpowiednio 20,8 oraz 40,0V.

Współczynnik temperaturowy mocy dla każdego z produktów serii Sphere wynosi -0,42 proc./ st. C. Moduł może pracować w zakresie temperatur od -40 do 85 stopni Celsjusza.

Każdy panel został wyposażony w puszkę elektryczną z wyprowadzonym przewodem +/-, który – jak twierdzi producent – użytkownik może łatwo poprowadzić przez małe otwory i rynny dachowe.

Producent gwarantuje 25-letnią wydajność liniową na pracę modułu, która pod koniec okresu gwarancji ma wynosić co najmniej 80 proc. początkowej wydajności. Gwarancja produktowa na serię Sphere wynosi 5 lat. 

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.