Polska czwartym największym rynkiem fotowoltaicznym w Europie

Polska czwartym największym rynkiem fotowoltaicznym w Europie
Energa

Kończący się 2021 rok okazał się najlepszy w historii europejskiego rynku fotowoltaicznego jeśli chodzi o wzrost zainstalowanych mocy. Uzyskany wynik to ponownie spora zasługa polskiego rynku fotowoltaicznego. Moc elektrowni fotowoltaicznych, które zostały uruchomione w 2021 roku w Polsce, jest jeszcze wyższa niż moc fotowoltaiki, która pojawiła się w naszym kraju w roku 2020. – Polska znowu zaskoczyła sektor fotowoltaiczny podkreśla stowarzyszenie europejskiego sektora fotowoltaicznego SolarPower Europe.

  • Sektor fotowoltaiczny w Unii Europejskiej w 2021 roku uruchomił elektrownie fotowoltaiczne o mocy 25,9 GW. To najlepszy wynik w jego historii. 
  • Polska jest znowu w czołówce największych rynków PV w Europie. Instalując w tym roku 3,2 GW nowych mocy, poprawiliśmy wynik z zeszłego roku o około 0,7 GW.
  • W kolejnych latach skumulowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Europie ma rosnąć przeciętnie o 18-20 proc., jednak zdaniem SolarPower Europe to zbyt mało, aby myśleć o osiągnięciu celów unijnej polityki klimatycznej.

SolarPower Europe opublikował coroczny raport, w którym podsumował mijający rok na europejskim rynku fotowoltaiki. Wynika z niego, że kraje Unii Europejskiej zainstalowały w 2021 roku systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 25,9 GW, co oznacza wzrost o 34 proc. względem mocy zainstalowanych w 2020 roku (19,3 GW).

REKLAMA

Tym samym europejski rynek fotowoltaiczny zanotował swój najlepszy rok w historii i pobił dotychczasowy rekord z 2011 roku (21,4 GW), kiedy inwestycje w fotowoltaikę w Europie były jeszcze napędzane przez wysokie dopłaty i kiedy tylko Niemcy zainstalowali w skali roku systemy PV o mocy ponad 7 GW.

W 2021 r. największym rynkiem fotowoltaicznym pod względem zrealizowanych mocy okazali się ponownie nasi zachodni sąsiedzi, instalując, według szacunków SolarPower Europe, systemy fotowoltaiczne o mocy 5,3 GW.

Drugie miejsce pod względem zainstalowanych w 2021 roku mocy w fotowoltaice przypadło Hiszpanii, w której miały powstać nowe elektrownie PV o mocy 3,8 GW, trzecie Holandii (3,3 GW), a czwarte – Polsce.


SolarPower Europe szacuje, że w tym roku moc elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju zwiększy się o 3,2 GW, co oznacza jeszcze lepszy wynik niż osiągnięty w 2020 roku, kiedy polscy instalatorzy fotowoltaiki zamontowali panele PV o mocy 2,5 GW.

W efekcie skumulowana moc fotowoltaiki w Polsce na koniec grudnia powinna wyraźnie przekraczać poziom 6 GW.

SolarPower Europe ocenia miejsce Polski w rankingu największych rynków solarnych w Europie jako ponowne zaskoczenie. SPE tłumaczy, że wynik osiągnięty przez nasz rynek PV to w dużej mierze zasługa korzystnego systemu rozliczeń prosumentów w połączeniu z redukcją podatku VAT na domowe systemy montowane poza budynkami oraz ulgami podatkowymi.

SPE podkreśla wzrost inwestycji także w segmencie większych elektrowni fotowoltaicznych, który w naszym kraju jest napędzany przez system aukcyjny.

REKLAMA

Tym samym Polska wyprzedziła inne czołowe rynki fotowoltaiczne w Europie – w tym Francję, w której w 2021 roku mają zostać oddane do użytku elektrownie PV o mocy 2,5 GW.

Pierwszą dziesiątkę największych rynków PV w Unii Europejskiej uzupełniły: Grecja (1,6 GW), Dania (1,2 GW), Węgry (0,8 GW), Włochy (0,8 GW) oraz Szwecja (0,7 GW).

Na koniec 2021 r. moc elektrowni fotowoltaicznych w całej Unii Europejskiej ma wzrosnąć do 164,9 GW, w tym nadal za ponad połowę tej mocy mają odpowiadać dwa rynki – Niemcy z zainstalowanym potencjałem 59,9 GW oraz Włochy, w przypadku których moc elektrowni fotowoltaicznych wynosi 22 GW – ten wynik został jednak zbudowany głównie przed dekadą, kiedy włoski rynek PV przeżywał okres boomu napędzanego wysokimi stawkami taryf gwarantowanych.

Jak będzie rozwijał się europejski rynek fotowoltaiczny w najbliższych latach? Według umiarkowanego scenariusza SolarPower Europe, w okresie 2022-25 moc zainstalowanych elektrowni PV na terenie Unii Europejskiej będzie rosła przeciętnie co roku o 18-20 proc. W efekcie moc fotowoltaiki w UE na koniec 2025 roku ma sięgnąć poziomu 327,6 GW.

Prognoza SPE dla polskiego rynku fotowoltaicznego mówi o wzroście zainstalowanej mocy w latach 2022-25 o 6 GW w konserwatywnym scenariuszu do 12,5 GW w scenariuszu optymistycznym.

Eksperci SolarPower Europe zaznaczają przy tym, że prognoza dotycząca wzrostu mocy w polskiej fotowoltaice jest obarczona dużym ryzykiem na skutek wprowadzenia w 2022 roku zmian w zasadach rozliczeń prosumentów, w efekcie czego podstawą wzrostu staną się inwestycje w naziemne elektrownie fotowoltaiczne realizowane w systemie aukcyjnym.

SolarPower Europe podkreśla, że prognozowane tempo wzrostu mocy w europejskiej fotowoltaice nie wystarczy, aby Unia Europejska mogła myśleć o skutecznej realizacji celu neutralności klimatycznej do roku 2050.

Zdaniem SPE, konieczne jest przyspieszenie inwestycji, aby już w 2030 roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Unii Europejskiej wynosiła 870 GW.

Bez osiągnięcia takiego wyniku zdaniem ekspertów stowarzyszenia nie będzie możliwe także zrealizowanie innego celu unijnej polityki klimatycznej, jakim jest 45-procentowy udział zielonej energii w miksie energetycznym UE w roku 2030.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.