CEZ przejmuje jednego z największych EPC na rynku solarnym

CEZ przejmuje jednego z największych EPC na rynku solarnym
Belectric

Firma Elevion należąca do czeskiej grupy energetycznej CEZ finalizuje przejęcie niemieckiego Belectric, który jest zaliczany do największych i najbardziej doświadczonych europejskich wykonawców elektrowni fotowoltaicznych i bateryjnych magazynów energii.

Należąca do CEZ firma Elevion, która działa w obszarze usług energetycznych, przejmie sporą część struktur Belectric od niemieckiej grupy energetycznej RWE.

Belectric działa na rynku solarnym już od 2001 roku i był pierwszą firmą na świecie, która w ramach zrealizowanych kontraktów EPC przekroczyła 1 GW zainstalowanej mocy w fotowoltaice.

REKLAMA

Niemiecka firma stała się częścią grupy RWE w wyniku transakcji przejęcia spółek Innogy przez RWE. Innogy było właścicielem Belectric od 2017 roku.

Już wówczas Belectric miał na koncie realizację niemal 300 przemysłowych farm fotowoltaicznych i dachowych systemów PV, których łączna moc przekraczała 1,5 GW. Dodatkowo Belectric odpowiadał za utrzymanie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 1 GW.


Innogy nie podało, ile dokładnie zapłaciło za przejęcie Belectric, informując jedynie o kwocie rzędu kilkudziesięciu milionów euro.

REKLAMA

Obecnie Belectric ma na koncie zrealizowanie już ponad 400 elektrowni fotowoltaicznych o mocy ponad 4 GW, a dodatkowo odpowiada za serwis i utrzymanie aktywów wytwórczych o mocy ponad 2,2 GW.

Ostatnią zrealizowaną przez niemiecką firmę inwestycją jest ogromna elektrownia fotowoltaiczna o mocy 250 MW(ac), która znajduje się w Indiach i której właścicielem jest fiński Fortum.

Elevion przejmie od RWE 100 proc. udziałów w spółce Belectric GmbH, a także w spółkach zależnych działających m.in. we Francji, Włoszech i Izraelu. Do czeskiej firmy zostanie przetransferowanych w sumie ponad 500 pracowników.

Elevion do tej pory zatrudniał około 4,1 tys. pracowników, świadcząc usługi związane z energetyką w dziewięciu krajach – w Niemczech, Holandii, Austrii, Włoszech, Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, Polsce, a także w Chinach. W ubiegłym roku przychody firmy wyniosły 608 mln euro.

Czesi podkreślają, że przejęcie Belectric to element ich nowej strategii zakładającej ekspansję na rynku solarnym.

Obecnie w portfelu CEZ znajduje się 13 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 130 MW, które są zlokalizowane w Czechach i Bułgarii. Największa farma PV w portfelu czeskiej grupy liczy 55,7 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.