Cztery projekty fotowoltaiczne PGE wygrały aukcję

Cztery projekty fotowoltaiczne PGE wygrały aukcję
PGE Energia Odnawialna

Projekty fotowoltaiczne realizowane przez PGE na terenie województwa łódzkiego, podkarpackiego, opolskiego i podlaskiego wygrały aukcje na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Ich łączna moc po wybudowaniu sięgnie 28 MW.

Trzy z projektów, dla których PGE złożył skutecznie ofertę sprzedaży w aukcjach: PV Wola Jedlińska, PV Lesko 2 i PV Opole, to małe instalacje o mocy do 1 MW. Projekt PV Augustynka to z kolei duża farma słoneczna o mocy 25 MW.

PGE Energia Odnawialna podaje, że dla tego projektu uzyskała najlepsze finansowanie spośród wszystkich podmiotów startujących w aukcji dla dużych projektów wiatrowych i PV.

REKLAMA

Wszystkie cztery elektrownie fotowoltaiczne mają zostać uruchomione do końca 2023 r.

W pierwszej tegorocznej turze aukcji, które odbyły się na przełomie maja i czerwca, PGE Energia Odnawialna zapewniła sobie 15-letnie prawo do rozliczenia tzw. ujemnego salda dla 19 projektów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW.

Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna, zapewnia jednak, że nie wszystkie inwestycje w fotowoltaice kierowana przez niego spółka ma realizować w oparciu o system aukcyjny.

REKLAMA

– Farmy PV zamierzamy budować również w oparciu o długoterminowe kontrakty na sprzedaż energii elektrycznej (PPA). Pół roku temu podpisaliśmy w tej sprawie m.in. siedmioletnią umowę z PGE Polską Grupą Energetyczną, a kilka miesięcy temu nawiązaliśmy współpracę z Grupą Raben – mówi Marcin Karlikowski.

Grupa Kapitałowa PGE wdraża program inwestycji w fotowoltaikę, którego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji o łącznej mocy około 3 GW.

Do tej pory PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła w tym celu około 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 2 GW.

W tym roku spółka uzyskała pozwolenie na budowę farm PV  łącznej mocy blisko 200 MW, a w kolejnych latach ten proces ma jeszcze przyspieszyć, co powinno pozwolić PGE na organizację co roku przetargów na budowę ok. 300-400 MW nowych mocy.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 mniejszych farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2331,25 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.