Enefit chce zwiększyć polski portfel projektów PV o 150 MW

Enefit chce zwiększyć polski portfel projektów PV o 150 MW
Enefit Green

Działająca na polskim rynku energii odnawialnej estońska grupa Enefit posiada w naszym kraju kilkanaście farm fotowoltaicznych. Kolejne, znacznie większe projekty PV są w przygotowaniu.  

Grupa Eesti Energia, do której należy spółka Enefit Green, jest w Polsce obecnie operatorem farm fotowoltaicznych i aktywnie działa w obszarze rozwoju nowych projektów OZE.

Formalnie właścicielem instalacji wytwórczych jest Enefit Green. Obecnie spółka posiada w naszym kraju około 19 MW mocy zainstalowanej w 19 elektrowniach fotowoltaicznych.

REKLAMA

Farmy PV rozmieszczone są wielu rejonach Polski. Produkcja energii jest rozliczana w systemie aukcyjnym, dzięki czemu Enefit ma zabezpieczone piętnastoletnie kontrakty różnicowe na sprzedaż energii.

Enefit Green obecnie realizuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy około 9 MW w woj. podlaskim z planowanym terminem oddania do użytku w trzecim kwartale 2022 roku.

REKLAMA

Spółka posiada również gotowy do budowy projekt 6 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 6 MW.

Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający Enefit w Polsce, w rozmowie z Gramwzielone.pl, informuje, że w przygotowaniach są kolejne projekty w formacie greenfield.

Przykładem jest projekt instalacji fotowoltaicznej z prawomocnym pozwoleniem na budowę o mocy do 45 MW.

– Realizowany obecnie projekt w woj. podlaskim wygrał aukcję OZE w 2021 roku i po uruchomieniu będzie miał zabezpieczoną sprzedaż energii w formule kontraktu różnicowego. Odnośnie pozostałych projektów o łącznej mocy do 50 MW firma przewiduje różne opcje sprzedaży energii – aukcje OZE, długo lub średnio-okresowy kontrakt PPA, corporate PPA, bądź kompilację tych opcji – mówi Maciej Kowalski.

Zgodnie ze swoją strategią, Enefit Green planuje rozwój lub pozyskanie nowych projektów fotowoltaicznych o łącznej wielkości do 150 MW  oprócz instalacji już działających lub przygotowanych do budowy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.