EN2 Fotowoltaika zmienia się w Energynat Solutions

EN2 Fotowoltaika zmienia się w Energynat Solutions
Energynat

EN2 Fotowoltaika zmienia się w Energynat Solutions i przyspiesza transformację energetyczną polskich firm i samorządów.

Rozmowa z Ernestem Waś – prezesem spółki EN2 Sp. z o.o.

Jaki był dla Was rok 2021?

REKLAMA

Ernest Waś: – Na pewno bardzo wymagający, ale także satysfakcjonujący. Kolejny już rok z rzędu udało nam się zrealizować zamierzone cele. Odnotowaliśmy dwukrotny wzrost wyników, zamykając 2021 z blisko 1,3 tysiąca instalacji w naszym portfolio. Duża część realizacji to instalacje prosumenckie, które de facto napędzały rynek OZE w Polsce w minionym roku, jednak z roku na rok wykonujemy coraz więcej instalacji dla średniego i dużego biznesu oraz dla klientów samorządowych.

Szczególnie cieszy nas fakt, iż wielu z naszych klientów biznesowych, dla których w ubiegłych latach zbudowaliśmy elektrownie o mocy kilkudziesięciu kW, w 2021 roku zdecydowało się na kolejny krok, tj. rozbudowę swoich instalacji o dodatkowe kilkaset, a co niektórzy nawet o kilka tysięcy kW. W rozpoznającym się właśnie roku mamy już zakontraktowanych wiele podobnych projektów rozbudowy mniejszych instalacji biznesowych.

To jednak nie powinno nikogo dziwić, bo to właśnie polscy przedsiębiorcy, firmy i jednostki samorządu terytorialnego – w mijającym roku najmocniej odczuli rosnące ceny kosztów energii. Dziś wiemy, że było to zaledwie preludium do wyzwań, z którymi rynek będzie musiał zmierzyć się w 2022 roku, ale tutaj zarówno firmy, jak i samorządy mogą liczyć na nasze wsparcie.

W 2019 roku celnie przewidzieliśmy kierunek nadchodzących zmian i rodzących się biznesowych potrzeb. W poprzednim roku dużo wysiłku włożyliśmy w wypracowanie innowacyjnej oferty z zakresu dodatkowych usług doradczych i energetycznych dla firm, a także w zbudowanie odpowiedniego zaplecza. Dziś mamy na pokładzie zespół ekspertów a naszym kompetencjom i doświadczeniu zaufało wiele firm i korporacji.

W ubiegłym roku intensywnie pracowaliśmy także nad dopracowaniem naszego autorskiego modelu dla gminy samowystarczalnej energetycznie, wykorzystującej źródła OZE, przede wszystkim fotowoltaikę oraz bilansowanie energii w oparciu o mechanizmy rynkowe służące optymalizacji ceny kosztów energii. Tutaj również mamy się czym pochwalić, bo jeszcze w tym kwartale rozpoczynamy pierwsze inwestycje oparte o rozproszone źródła OZE, które będą połączone w jeden samowystarczalny system energetyczny.  

Jak wygląda oferta spółki i obecna sytuacja rynkowa?

– Naszą ofertę instalacji PV kierujemy przede wszystkim do małych i średnich firm. Dużym przedsiębiorstwom oraz jednostkom samorządu terytorialnego oferujemy innowacyjną usługę transformacji energetycznej opartej na przejściu w 100 proc. na energię ze źródeł odnawialnych (OZE), gwarantującą, poza korzyściami finansowymi i bezpieczeństwem, znaczące ograniczenie śladu węglowego firmy i jej negatywnego wpływu na środowisko. 

Dziś jesteśmy niewątpliwie jednym z liderów transformacji energetycznej firm i samorządów w Polsce. Uzupełnieniem oferowanych przez nas rozwiązań technicznych są szyte na miarę, elastyczne modele zakupu i rozliczania energii w oparciu, m.in. o indeksy giełdowe. Nasza oferta usług dodatkowych to m.in. bilansowanie nadwyżek wyprodukowanej energii do innych punktów poboru, sprzedaż i odkup zielonej energii, optymalizacja profili zużycia oraz kosztów zakupu energii, przy wykorzystaniu modeli cPPA oraz mechanizmów giełdowych TGE.

Marka EN2 zmienia się w Energynat Solutions

REKLAMA

– Nasza determinacja w dążeniu do oferowania nie tylko instalacji PV, ale kompleksowych rozwiązań z obszaru OZE, w tym także zarządzania energią dla biznesu i samorządów, wymagała od nas szeregu zmian, nie tylko w zakresie kształtu oferty, ale również struktury organizacyjnej spółki. Te z powodzeniem realizowaliśmy przez ostatnie 3 lata.

Wraz z początkiem 2022 roku podjęliśmy decyzję o zacieśnieniu współpracy w ramach grupy Energynat, której EN2 Sp. z o.o. jest częścią. Ścisła integracja z pozostałymi spółkami z grupy, w tym w szczególności Energynat Trade – importerem i dystrybutorem komponentów fotowoltaicznych, pozwoli nam oferować kompletną usługę transformacji energetycznej. Wspólnie, w ramach grupy Energynat, kreujemy i dostarczamy rozwiązania w oparciu o komplementarny łańcuch usług, począwszy od importu, poprzez dostarczenie sprzętu, innowacyjne narzędzia analizy potrzeb energetycznych, wykonanie instalacji oraz usługi serwisowe, po sprzedaż i bilansowanie energii.

Naturalnym krokiem jest dziś dla nas także zmiana w obszarze komunikacji marki EN2. Spółka od stycznia 2022 roku będzie funkcjonować pod nową nazwą – Energynat Solutions, oferując innowacyjne, szyte na miarę rozwiązania, nie tylko w zakresie produktów, ale również usług. Uruchomiliśmy także nową stronę internetową www.energynat.solutions.

Co przyniesie rok 2022?

– W 2022 roku rynek fotowoltaiki czekają wyzwania związane ze zmianą zasad rozliczeń prosumentów, którzy byli dotychczas siłą napędową dla sektora OZE w Polsce. Teraz to polski biznes będzie przede wszystkim inwestował w energię ze źródeł odnawialnych i w inteligentne rozwiązania energetyczne, szukając w nich, zresztą słusznie, remedium na rosnące ceny prądu i sposobu na bycie eko.

Bardzo ważnym elementem w strategii rozwoju spółki Energynat Solutions na lata 2022–2023 są także inwestycje we własne źródła wytwórcze, dzięki którym będziemy mogli zaproponować dostawę zielonej energii również klientom, którzy nie dysponują warunkami technicznymi umożliwiającymi instalację własnego źródła OZE. Pozyskaliśmy już ponad 12 MW projektów, z których zielona energia popłynie do naszych klientów już w tym roku.

Czy biznes rozpatruje rozwiązania OZE tylko pod względem ekonomicznym ?

– Ekologia będzie rosła na znaczeniu. Już dziś dostrzegamy, że coraz więcej firm i przedsiębiorców doskonale zdaje sobie sprawę z konieczności transformacji energetycznej. Ekologia w firmie się po prostu opłaca. Chyba nikogo już nie trzeba o tym przekonywać. Przechodzenia na zieloną energię oczekują obecnie również od biznesu klienci. Bycie eko to więc także korzyści wizerunkowe.

My również mamy świadomość, że nasze zaangażowanie w ochronę środowiska, i to nie tylko jako marki budującej swój biznes na dostarczaniu i kreowaniu rozwiązań z obszaru OZE, ale przede wszystkim jako odpowiedzialnych przedstawicieli biznesu i jednej z najszybciej rozwijającej się grupy kapitałowej w Polsce, jest konieczne i nieuniknione. Dbałość o środowisko naturalne to nasza wspólna misja.

Zmiany zaczynamy od siebie. Konsekwentnie ograniczamy nasz negatywny wpływ na planetę, wycofując się z obszarów biznesu i rozwiązań, które szkodą środowisku. Chcemy też edukować i dawać przykład, jak prowadzić biznes  w sposób odpowiedzialny wobec środowiska naturalnego. Będziemy realizować szereg działań i akcji proekologicznych, do udziału w których już dziś zapraszamy klientów i partnerów. Tutaj warto wspomnieć o naszej autorskiej kampanii „Sponsorujemy ekologię”, za pośrednictwem której chcemy budować i promować kulturę firm i organizacji wspierających ekologię w pracy i biznesie oraz zrównoważone zmiany.

 

artykuł sponsorowany