Rekordowa umowa na sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych

Rekordowa umowa na sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych
R.Power

Największy krajowy deweloper elektrowni fotowoltaicznych R.Power zawarł umowę na sprzedaż energii z polskim oddziałem firmy Axpo. Obejmuje ona generację z farm PV o mocy kilkuset megawatów.

Umowa PPA podpisana przez R.Power i Axpo obejmuje odbiór energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej blisko 300 MWp, które obecnie budowane są w całej Polsce.

Moc poszczególnych elektrowni fotowoltaicznych wynosi od 0,3 MWp do 30 MWp. Ich uruchomienie będzie następowało stopniowo i potrwa do połowy 2023 roku.

REKLAMA

Operatorem O&M będzie spółka Nomad Electric Services, która zadba o produktywność farm, utrzymanie ruchu i serwis instalacji.

W ramach transakcji pomiędzy Axpo Polska i R.Power stworzono indywidualne rozwiązanie, zapewniające rentowność przedsięwzięcia. Axpo Polska odkupi 100% energii wytworzonej przez elektrownie fotowoltaiczne w latach 2022-2026 i będzie pełnić funkcję podmiotu bilansującego.

R.Power skorzysta również z instrumentów zabezpieczających ceny, aby zapewnić możliwość otrzymania finansowania bankowego dla tych projektów.

– Pozwoli to na zwiększenie skali działalności Grupy R.Power oraz zapewni komercjalizację i bankowalność naszym nowym projektom fotowoltaicznym zarówno w Polsce, jak i za granicą, gdyż nasze portfolio na europejskich rynkach się powiększa – komentuje Tomasz Sęk, członek zarządu R.Power.

REKLAMA

Dla Axpo Polska będzie to kolejna umowa na zakup energii odnawialnej na polskim rynku. Do tej pory spółka zawierała głównie kontrakty z producentami energii z wiatru, które obecnie tworzą portfel o łącznej mocy zainstalowanej blisko 1,5 GW.

–  Umowa podpisana pomiędzy Axpo i R.Power jest jedną z największych umów PPA zawartych na polskim rynku energii słonecznej i pokazuje, że Axpo utrzymuje rolę wiodącego partnera biznesowego dla sektora OZE w kraju. Będziemy kontynuować współpracę z Grupą R.Power przy innych projektach fotowoltaicznych, które przyspieszą polską transformację energetyczną – komentuje Paweł Wierzbicki, członek zarządu Axpo Polska.

R.Power jest największą grupą w sektorze fotowoltaiki w Polsce. W naszym kraju rozwija portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 6 GWp.

W październiku ubiegłego roku R.Power ogłosił postępowania przetargowe dla poddostawców, z którymi zrealizuje projekty PV o mocy niemal 400 MWp. Chodzi o inwestycje, które wygrały aukcje URE z listopada 2020 r. i czerwca 2021 r. Farmy będą zlokalizowane na terenie całej Polski i mają zostać oddane do użytku najpóźniej w przyszłym roku.

W ostatnich aukcjach dla odnawialnych źródeł energii, które w ubiegłym miesiącu rozstrzygnął Urząd Regulacji Energetyki, R.Power zabezpieczył wsparcie w formie kontraktów różnicowych dla kolejnych 34 projektów PV.

R.Power posiada projekty także w innych krajach Europy, w tym we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii oraz Rumunii.

W ciągu ostatnich dwóch lat Grupa R.Power pozyskała rekordowe finansowanie projektowe w wysokości 772 mln zł złotych. Ponadto w czerwcu 2021 roku ustanowiła program emisji zielonych obligacji o łącznej wartości nominalnej do 1 mld zł. W ramach pierwszej serii wyemitowano obligacje o łącznej wartości nominalnej 175 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.