Potentat inwestuje w polską fotowoltaikę

Potentat inwestuje w polską fotowoltaikę
RWE Renewables

Niemiecka grupa energetyczna RWE, będąca jednym z największych producentów energii odnawialnej na świecie, rozpoczyna budowę swoich pierwszych farm fotowoltaicznych w naszym kraju.

Na polskim rynku energetyki odnawialnej RWE był wcześniej aktywny głównie w obszarze energetyki wiatrowej.

Portfel odnawialnych źródeł energii, które RWE Renewables eksploatuje w naszym kraju, urósł wyraźnie dzięki wchłonięciu aktywów zrealizowanych wcześniej przez Innogy. Były to lądowe farmy wiatrowe o mocy około 390 MW.

REKLAMA

RWE przejął także od Innogy projekty wiatrowe Dolice (48 MW) oraz Żukowice (33 MW), dla których zabezpieczono wsparcie w pierwszych aukcjach dla energetyki wiatrowej.

W ubiegłym roku polski oddział RWE zaczął ponadto budowę farmy wiatrowej o mocy 16,8 MW w Rozdrażewie w województwie wielkopolskim, około 80 kilometrów na południowy wschód od Poznania.

Kolejny projekt RWE w naszym kraju to farma wiatrowa Wierzchlas o mocy 7,2 MW, dla której zapewniono wsparcie w aukcji z listopada 2020 r. Rozpoczęcie budowy miało nastąpić w ubiegłym roku.

RWE rozpoczęło też rozbudowę poza systemem wsparcia farmy wiatrowej Nowy Staw, powstającej około 50 km na południowy wschód od Gdańska, na którą złożą się trzy turbiny Nordex N149 o łącznej mocy 12 MW.

W ubiegłym roku spółka RWE Renewables poinformowała o zabezpieczeniu wsparcia w systemie aukcyjnym dla projektu farmy wiatrowej realizowanego w Żninie, której moc wyniesie docelowo 48 MW i na którą złoży się 16 turbin. Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji farmy wiatrowej w Żninie planowane jest na koniec 2023 roku.

RWE przygotowuje się ponadto do budowy farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

REKLAMA

Niemiecka grupa otrzymała już decyzję środowiskową, a także zabezpieczyła 25-letni kontrakt różnicowy dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic II o mocy 350 MW.

RWE inwestuje na polskim rynku energetyki odnawialnej także w energetykę słoneczną.

W 2020 rokiu niemiecki koncern energetyczny złożył skutecznie oferty sprzedaży energii z portfela elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 29 MW AC, które mają powstać w województwie zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i wielkopolskim – blisko pozostałych projektów RWE, które wygrały aukcję w 2019 roku (w sumie 32 MW AC), jak również w pobliżu istniejących lądowych farm wiatrowych RWE.

Teraz RWE poinformowało o uzyskaniu wsparcia dla kolejnych projektów fotowoltaicznych w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w grudniu zeszłego roku. W tej aukcji RWE uzyskał kontrakty różnicowe dla projektów o mocy 20 MW AC.

Dziewięć elektrowni fotowoltaicznych RWE o łącznej mocy około 7 MW AC powstanie w województwie zachodniopomorskim i wielkopolskim. Dwie kolejne instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 14 MW AC powstaną na Dolnym Śląsku. Oddanie do użytku tych inwestycji jest planowane na koniec 2023 roku, w zależności od ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

– Przy realizacji zwycięskich projektów fotowoltaicznych będziemy czerpać korzyści z naszego doświadczenia z działalności w zakresie energetyki wiatrowej. Pojedyncze projekty nie są co prawda duże, ale dzięki ich połączeniu w klastry możemy zoptymalizować budowę i późniejszą eksploatację instalacji – komentuje Agnieszka Wojnarowska, dyrektorka Onshore Development dla Europy, Skandynawii i Krajów Bałtyckich w RWE Renewables.

W Polsce RWE realizuje obecnie 42 naziemne instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 32 MW AC, a w tym roku w fazę budowy wejdą kolejne projekty o mocy 29 MW AC.

Jako jeden z globalnych liderów sektora energetyki odnawialnej RWE na całym świecie rozwija portfel projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 GW.

W ramach strategii inwestycyjnej niemiecki koncern do 2030 roku ma zwiększyć swoje moce wytwórcze w OZE do 50 GW. W tym celu RWE zainwestuje w tej dekadzie 50 miliardów euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.