Chińczycy wprowadzają falownik centralny „plug and play”

Jeden z największych producentów falowników fotowoltaicznych na świecie wprowadza do oferty dedykowanej klientom poza Chinami nowy produkt, zapewniając, że zapoczątkuje on nową generację falowników centralnych.
Nowy modułowy falownik od Sungrow, określany jako 1+X, ma zrewolucjonizować rynek centralnych inwerterów, wprowadzając elastyczność i możliwość dostosowania parametrów falownika do potrzeb klienta dzięki możliwości połączenia kilku jednostek.
Tego rodzaju modułowe rozwiązania są od dłuższego czasu stosowane w przypadku bateryjnych magazynów energii, gdzie można łączyć ze sobą kolejne moduły, aby uzyskać moc i pojemność zgodnie z zapotrzebowaniem danego klienta.
Teraz podobne rozwiązanie Sungrow chce wprowadzić w obszarze centralnych falowników, które obsługują duże, przemysłowe elektrownie fotowoltaiczne.
Podstawowa jednostka falownika 1+X na posiadać moc 1,1 MW, a zestawiając ze sobą maksymalnie 8 takich jednostek, można uzyskać moc 8,8 MW.
Sungrow podkreśla, że modułowość nowego rozwiązania daje także większą elastyczność, jeśli chodzi o konfigurację paneli fotowoltaicznych.
Nowy falownik ma posiadać ponadto o 42 proc. większy zakres MPPT, co ma się przekładać na wyższe uzyski energii.
Co więcej, Sungrow zapewnia, że wybór jego nowego falownika, który został opracowany zgodnie z zasadą plug and play, znacznie ułatwi i przyspieszy instalację oraz serwisowanie, którego średni czas ma zostać skrócony z około 6 do 2 godzin.
Sungrow wprowadził już nowy falownik na rynek chiński, co nastąpiło w marcu 2021 roku. Od tego czasu chińska firma zebrała zamówienia na tego rodzaju falowniki o łącznej mocy ponad 500 MW.
Chiński producent, który działalność na rynku fotowoltaicznym rozpoczął w 1997 roku, do połowy zeszłego roku dostarczył do inwestycji realizowanych na całym świecie falowniki o łącznej mocy 182 GW, co plasuje go w ścisłej czołówce największych producentów tego rodzaju urządzeń.
Sungrow rozszerza równocześnie swoją ofertę, jeśli chodzi o falowniki przeznaczone do obsługi mniejszych instalacji, a także o magazyny energii.
W tym miesiącu na belgijskich targach InterSolution 2022 chińska firma prezentowała jednofazowe bateryjne magazyny energii o pojemności minimum 9,6 kWh (3 moduły) z możliwością rozbudowy do 19,2 kWh, a w przypadku urządzeń trójfazowych – do 25,6 kWh. Waga każdego modułu o pojemności 3,2 kWh wynosi 33 kg.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.