Koszt domowej fotowoltaiki wzrósł średnio o 700 dolarów

Koszt domowej fotowoltaiki wzrósł średnio o 700 dolarów
Solar World

Londyńska firma konsultingowa GlobalData przeanalizowała, jak w ostatnich latach kształtowały się na świecie ceny instalacji fotowoltaicznych montowanych na domach. Odnotowany w ubiegłym roku wzrost cen paneli fotowoltaicznych sprawił, że w 2021 roku pierwszy raz od wielu lat domowe instalacje fotowoltaiczne podrożały i to wyraźnie.

Ceny domowej fotowoltaiki są ściśle związane z cenami paneli fotowoltaicznych, które stanowią najważniejszy element kosztów tego rodzaju inwestycji.

GlobalData podkreśla, że o ile w ostatniej dekadzie ceny paneli fotowoltaicznych systematycznie spadały, to w ubiegłym roku ten trend został zatrzymany na skutek problemów w łańcuchach dostaw przemysłu PV będących skutkami pandemii COVID-19.

REKLAMA

Analitycy Global Data przeanalizowali ceny domowych instalacji fotowoltaicznych, biorąc pod lupę koszt dachowego systemu złożonego z 10 paneli o jednostkowej mocy 340 W.

Brytyjska firma podaje, że o ile w 2014 roku średnia cena takiej instalacji wynosiła 9,3 tys. dolarów, to później CAPEX malał co roku o około 600-900 dolarów, spadając do około 4,5 tys. dolarów w roku 2020.

W tym czasie udział segmentu domowego w globalnym rynku dachowej fotowoltaiki wyniósł według Global Data około 1/3. Całkowita moc dachowych elektrowni PV w 2020 r. miała wynosić 248,8 GW, rosnąc rok do roku o 23,8 proc. W tym udział regionu Azji i Pacyfiku wynosił 53,5 proc., a wyłącznie Chin – 12,4 proc.

W 2021 roku ceny domowej fotowoltaiki jednak wzrosły. Global Data szacuje, że przeciętny koszt instalacji o mocy 3,4 kW wzrósł o około 700 dolarów – wyniósł około 5270 USD, czyli około 20,7 tys. PLN – wracając do poziomu obserwowanego ostatnio w 2018 roku (warto wziąć pod uwagę, że ceny domowych instalacji fotowoltaicznych w zależności od regionu mogą wyraźnie się różnić – np. w Europie są wyraźnie niższe niż w USA).

REKLAMA

Global Data szacuje, że w tym roku ceny domowej fotowoltaiki jeszcze wzrosną, później jednak będą maleć – w przyszłym roku średnia cena wyniesie 4990 USD, trzy lata później spadnie poniżej 4 tys. USD, a w roku 2030 poniżej 3 tys. USD, osiągając średni poziom 2940 USD.

Spadek kosztów domowych instalacji fotowoltaicznych, który analitycy brytyjskiej firmy prognozują po 2022 roku, ma wynikać głównie z postępów w rozwoju technologii i rosnącej skali produkcji.

Prognoza cen domowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,4 kW. Źródło: Global Data.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.