Niemcy skarżą producentów falowników, którzy wykorzystali ich patent

Niemcy skarżą producentów falowników, którzy wykorzystali ich patent
Prof. Heribert Schmidt, Fraunhofer ISE

Instytut Fraunhofer ISE zawarł porozumienia z producentami falowników fotowoltaicznych, którzy mieli bezprawnie wykorzystać jego patent. Fakt nielegalnego wykorzystania technologii opracowanej przez niemieckich naukowców potwierdził sąd. 

Fraunhofer ISE informuje, że chodzi o opatentowaną technologię o nazwie HERIC (Highly Efficient and Reliable Inverter Concept), która została opracowana przez niemieckich naukowców 20 lat temu.

Technologia HERIC znalazła zastosowanie w falownikach jednofazowych charakteryzujących się mniejszą mocą, które są stosowane zwłaszcza w niewielkich domowych instalacjach fotowoltaicznych.

REKLAMA

Tę technologię bezprawnie mieli wykorzystać w swoich urządzeniach czołowi producenci falowników fotowoltaicznych, których siedziby mieszczą się w Chinach, na Tajwanie i w Niemczech (Fraunhofer nie wymienia nazw tych firm).

Wykorzystanie rozwiązania opracowanego przez zespół pracowników Fraunhofer ISE, którym kierował profesor Heribert Schmidt, miało pozwolić na osiągnięcie wysokiej sprawności falowników, sięgającej 99 procent, zapewniając jednocześnie niski poziom zakłóceń elektromagnetycznych.

REKLAMA

Ponadto wśród zalet technologii HERIC niemiecki instytut wymienia redukcję temperatury pracy i wydłużenie żywotności falowników.

Według szacunków Fraunhofer ISE, obecnie ta technologia jest wykorzystywana w około 80 procentach dostępnych na rynku falowników jednofazowych. Niemiecki instytut podkreśla jednak, że pojawili się producenci, którzy zaczęli wykorzystywać ją bez jego zgody – w sprzeczności z przyznaną ochroną patentową.

Naruszenie patentu miał potwierdzić na wniosek niemieckiego instytutu regionalny sąd w Monachium.

Fraunhofer ISE zapowiada walkę w sądzie z firmami, które nielegalnie wykorzystały jego technologię. Jak na razie z częścią producentów falowników udało się zawrzeć pozasądowe ugody.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.