Największa instalacja fotowoltaiczna na stadionie piłkarskim

Największa instalacja fotowoltaiczna na stadionie piłkarskim
Meyer Burger

Na stadionie piłkarskim we Freiburgu rozpoczęła się budowa instalacji fotowoltaicznej, która będzie się składać z ponad 6 tysięcy modułów PV. Ma to być największa elektrownia fotowoltaiczna zainstalowana na tego rodzaju obiekcie.

Piłkarze z klubu SC Freiburg będą rozgrywać mecze na stadionie, na którego zadaszeniach zostanie zainstalowany system fotowoltaiczny o mocy 2,4 MW. Złoży się na niego ponad 6 tysięcy paneli, które zajmą powierzchnię około 15 tys. m2 i które dostarczy wywodzący się ze Szwajcarii producent Meyer Burger.

Moduły fotowoltaiczne zostaną dostarczone z fabryki Meyer Burger zlokalizowanej w mieście Freiberg położonym we wschodniej części Niemiec.

REKLAMA

Instalacja wykonana na stadionie Europa Park ma wytwarzać w skali roku około 2,3 MWh energii elektrycznej. Tyle energii wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie na energię, które generuje działalność klubu z Freiburga.

Meyer Burger rozpoczął produkcję ogniw i modułów fotowoltaicznych w niemieckich zakładach w pierwszej połowie ubiegłego roku. W ofercie firmy są moduły bazujące na ogniwach wielozłączowych (HJT), wykonanych w technologii SmartWire.

Moduły szwajcarskiej firmy są dostępne w wariantach mocy od 370 Wp do 400 Wp. Rozmiary modułu Meyer Burger o największej mocy rzędu 380-400 Wp i sprawności 20,7-21,7 proc., złożonego ze 120 ogniw ciętych na pół, wynoszą 1767x1041x35 mm, a jego waga sięga 19,7 kg.

REKLAMA

Instalacja fotowoltaiczna, która powstaje na stadionie we Freiburgu, to nie jedyna inwestycja w PV realizowana obecnie na niemieckich stadionach.

Na zadaszeniach Stadionu Olimpijskiego w Berlinie trwa budowa systemu fotowoltaicznego, na który złoży się 1614 paneli o łącznej mocy 605,25 kW. Za ich dostawę będzie odpowiadać niemiecki producent Solarwatt.

Cała instalacja ma produkować w skali roku około 615 MWh energii elektrycznej. Tyle powinno wystarczyć do pokrycia około 11 proc. zapotrzebowania na prąd, który zużywa infrastruktura ogromnego stadionu. Inwestor zakłada, że z uwagi na wysokie zapotrzebowanie energia wytwarzana z fotowoltaiki zostanie niemal w całości zużyta na miejscu.

Inwestorem i operatorem instalacji na stadionie w Berlinie będzie monachijska firma Polarstern, która zainwestuje w system PV około 625 tys. euro. Polastern będzie zaopatrywać w energię berliński stadion na podstawie umowy typu Power Purchase Agreement (PPA) zawartej na 10 lat z operatorem stadionu – spółką Olympiastadion Berlin GmbH.

Instalacja fotowoltaiczna powstaje obecnie również na jednym z największych stadionów w Polsce – Stadionie Śląskim w Chorzowie. Za realizację tej inwestycji odpowiada firma Avia Solar z grupy Unimot. Moc tej instalacji wyniesie 50 kW. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.