Zabezpiecz rachunki za energię dzięki modułom Q CELLS

Zabezpiecz rachunki za energię dzięki modułom Q CELLS
Q CELLS

Koszty energii rosną w całej Europie. Od Portugalii po Polskę w 2022 roku odnotowuje się rekordowe podwyżki rachunków za prąd. Przyczyny tych wzrostów są jednocześnie dość złożone zasoby zmagazynowanego gazu, nastawienie geopolityczne, podatki i taryfy, zakłócenia w łańcuchu dostaw – ale także niezwykle proste: ceny gazu osiągają niespotykany dotąd poziom, podnosząc rachunki za energię na całym kontynencie, który wciąż zastanawia się nad najmądrzejszym sposobem przestawienia się na czystsze, bardziej ekologiczne i niezawodne rozwiązanie.

W przypadku Polski kierunek transformacji powinien być dość prosty – powinno mianowicie nastąpić przejście z węgla na energię słoneczną. Rok 2021 pokazał, jak wielkie znaczenie może mieć taka zmiana. Dane BloombergNEF wskazują, że w naszym kraju zainstalowano 3-3,2 GW nowej mocy w energetyce słonecznej, co daje łączną moc 6126 MW: a zatem w ciągu jednego roku podwoiła się ilość energii słonecznej dostępnej w Polsce.

W tym roku nastąpi spowolnienie wzrostu, głównie ze względu na zmiany w modelu opomiarowania netto, które od 1 kwietnia ma zostać przekształcone w nowy model rozliczenia kosztów netto. Będzie to taryfa eksportowa oparta na średnich miesięcznych cenach spot energii elektrycznej i następnie cenie godzinowej z rynku dnia następnego. Oznacza to, że prosumenci mogą kupować energię od operatora energetycznego, kiedy jest im potrzebna, i sprzedawać ją operatorowi, kiedy produkują jej więcej, niż potrzebują lub mogą zużyć.

REKLAMA

Przy rekordowo wysokich cenach energii elektrycznej oznacza to, że klienci instalujący instalacje solarne – czy to w domach prywatnych, czy w małych firmach – mogą liczyć na znacznie lepszą stopę zwrotu z inwestycji.

Szersze spojrzenie na krajobraz energetyczny ujawnia, jak bardzo fotowoltaika jest odporna na nieoczekiwane skoki cenowe. To fakt, że obecnie obserwujemy rekordowo wysokie ceny modułów solarnych, ale w grze są też inne czynniki, które sprawią, że w trakcie tego roku te ceny spadną. Wysokie ceny modułów, które obecnie obserwujemy, spowodowały wiele przesunięć i opóźnień w IV kwartale 2021 r., a te niewykorzystane moce prawdopodobnie zainstalowane zostaną w 2022 r., co według BNEF spowoduje wzrost o 220 GW.

Firma Q CELLS od dawna jest liderem postępu technologicznego w branży fotowoltaicznej. Każdy obserwator rynku energii wie, że wraz z wiekiem technologia się poprawia i staje się bardziej przystępna cenowo. Natomiast zupełnie odwrotnie dzieje się z węglem i gazem. Motorem napędowym oferty Q CELLS w 2022 roku są nasze większe, bardziej wydajne serie modułów solarnych: Q.PEAK DUO-G10, w którym zastosowano większe wafle M6 oraz Q.PEAK DUO-G11, w którym zastosowano jeszcze większe wafle M10.

REKLAMA

Ponieważ moduły te dostarczają więcej mocy, pomagają też zapewnić, że każda instalacja – czy to na dachu, czy na otwartych przestrzeniach na skalę przemysłową — umożliwi klientowi osiągnięcie lepszego wskaźnika kosztu wytwarzania energii elektrycznej (LCOE), jednocześnie pozwalając mu cieszyć się spokojem ducha dzięki naszej 25-letniej gwarancji, niezawodności zapewnianej przez zatwierdzony przez TÜV Rheinland certyfikat QCPV (Quality Controlled PV) oraz wieloletniej doskonałości firmy Q CELLS w zakresie obsługi klienta.

Dyrektor sprzedaży Q CELLS w Polsce, Szymon Kurjański, szczegółowo przedstawił najnowsze moduły firmy Q CELLS, czyli Q.PEAK DUO-G10/G11, na targach ENEX w Kielcach. 

Q CELLS Polska: pl.q-cells.com

 

artykuł sponsorowany