Izraelczycy zainwestują w OZE w Polsce

Izraelczycy zainwestują w OZE w Polsce
Photon Energy

Izraelska firma Econergy Renewable Energy pozyskała finansowanie, dzięki któremu przeprowadzi inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce i Rumunii.

Econergy zabezpieczył finansowanie na kolejne inwestycje w wysokości 200 mln euro poprzez joint venture z firmami Phoenix Insurance i RGreen Invest.

Phoenix Insurance – największa firma ubezpieczeniowa w Izraelu – zapewni wsparcie finansowe w wysokości 150 mln euro, które pozwoli na rozpoczęcie budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych jeszcze w tym roku.

REKLAMA

W okresie 60 dni od momentu, kiedy projekty wejdą w fazę operacyjną, Phoenix Insurance będzie mógł zdecydować się na zamianę przyznanego finansowania na 49 proc. udziałów w tych inwestycjach.

Drugi z partnerów RGreen Invest zapewni 50 mln euro w formie wkładu i pożyczek, aby sfinansować budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 90 MW w Rumunii. Dodatkowo RGreen ma przekazać 14 mln euro Econergy jako wynagrodzenie za przygotowanie projektu.

Projekt fotowoltaiczny realizowany w gminie Parau w środkowej części Rumunii uzyskał wymagane pozwolenia i ma być gotowy do budowy. Rozpoczęcie prac ma nastąpić w przyszłym kwartale, a podłączenie do sieci powinno zostać zrealizowane nie później niż w pierwszym kwartale 2023 r.

REKLAMA

Econergy rozwija w Rumunii projekty o łącznej mocy 1,5 GW, z czego instalacje o mocy 400 MW mają wejść w fazę budowy jeszcze w tym roku.

Z kolei w Polsce izraelska firma ma rozwijać 23 projekty o mocy 569 MW. Jeden z tych projektów o mocy 50 MW ma być już na etapie budowy. 

Oprócz Rumunii i Polski izraelska firma działa na rynkach OZE we Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Całkowity portfel projektów Econergy liczy ponad 6 GW, z czego 3 GW ma zostać podłączone do sieci do końca 2024 roku.

Poza aktywami wytwórczymi Ecoenergy rozwija również inwestycje w obszarze magazynów energii. Na początku tego roku izraelska firma ogłosiła przejęcie bateryjnego projektu o mocy 50 MW i pojemności 100 MWh, który jest realizowany w Yorkshire w Wielkiej Brytanii.

Econergy pozyskuje fundusze na inwestycje m.in. na giełdzie w Tel Awiwie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.