Farma PV na panelach dwustronnych i trackerach. Jak zwiększą produkcję energii?

Farma PV na panelach dwustronnych i trackerach. Jak zwiększą produkcję energii?
OMV

Chociaż trackery stały się standardem w inwestycjach w naziemne elektrownie fotowoltaiczne w wielu częściach świata, to w regionie Europy Środkowej farmy fotowoltaiczne nadal są budowane głównie na konstrukcjach stacjonarnych. Technologię trackerów zastosował w swojej najnowszej inwestycji austriacki koncern paliwowy OMV.

Na terenie jednej ze swoich baz paliwowych w Austrii OMV rozpoczął budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 5,59 MWp, na którą złoży się 10 tysięcy modułów PV obsługiwanych przez ponad 50 falowników.

Inwestycja została zrealizowana kosztem 4,5 mln euro w Lobau na obrzeżach Wiednia.

REKLAMA

Na obszarze 6 hektarów zostały umieszczone dwustronne panele fotowoltaiczne, które zamontowano na jednoosiowych trackerach. Wykorzystanie obu technologii powinno wyraźnie zwiększyć produkcję energii w stosunku do tradycyjnych instalacji, w których stosowane są jednostronne panele montowane na konstrukcjach statycznych.

Według szacunków OMV, tylko zastosowanie jednostronnych trackerów powinno zwiększyć uzyski energii o 10 procent w stosunku do instalacji montowanych na tradycyjnych konstrukcjach. 

Dodatkową produkcję energii ma zapewnić wykorzystanie paneli dwustronnych. Austriacka firma ocenia, że umożliwią one generację o około 5 proc. większą w stosunku do instalacji bazujących na jednostronnych modułach.


W efekcie farma fotowoltaiczna w Lubau ma produkować około 7 GWh energii elektrycznej rocznie, która w całości zostanie wykorzystana w ramach wewnętrznej sieci do zasilenia lokalnej infrastruktury OMV.

Austriacki koncern liczy, że fotowoltaika pokryje około 45 procent zapotrzebowania na energię elektryczną stacji paliw w Lubau.

Taka generacja odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię dla około 1,8 tys. austriackich gospodarstw domowych, a także pozwoli ograniczyć emisję CO2 o około 2,1 tys. ton w skali roku.

REKLAMA

 

Dla OMV jest to kolejna duża inwestycja fotowoltaiczna. Pod koniec ubiegłego roku austriacki koncern paliwowy we współpracy ze spółką energetyczną Verbund zrealizowały pierwszy etap największej austriackiej elektrowni fotowoltaicznej zlokalizowanej w Schönkirchen w kraju związkowym Dolna Austria. 

W 2020 roku został zrealizowany pierwszy etap elektrowni fotowoltaicznej o mocy 11,4 MWp, na którą składa się 34,6 tys. paneli fotowoltaicznej. Instalacja ma wytwarzać w skali roku około 11 GWh energii elektrycznej.

Do końca 2021 r. miała zostać oddana do użytku druga część inwestycji, co miało skutkować wzrostem mocy elektrowni fotowoltaicznej w Schönkirchen do 14,85 MWp, a także wzrostem produkcji energii do 14,25 GWh rocznie.

W tej instalacji zostało zastosowane nietypowe ustawienie paneli, które umieszczono w kierunkach wschód-zachód – w przeciwieństwie do większości gruntowych systemów PV, które są ustawiane w kierunku południowym.

Na koniec 2020 roku całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Austrii wzrosła do 2 GW. Tamten rok okazał się rekordowy dla austriackiego rynku fotowoltaicznego pod względem zrealizowanych inwestycji. Stowarzyszenie Austria PV podało, że w 2020 r. w Austrii zostały zainstalowane systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 341 MW.

Stowarzyszenie Austria PV podkreślało jednak, że mimo pewnego przyspieszenia skala inwestycji w austriackiej fotowoltaice jest nadal zbyt mała, mając na względzie wpisany do strategii energetycznej Austrii cel przejścia w 100 procentach na zasilanie energią elektryczną wytwarzaną ze źródeł odnawialnych do roku 2030, a następnie osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2040.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.