Dotacje dla prosumentów – dają czas na skorzystanie z opustów?

Dotacje dla prosumentów – dają czas na skorzystanie z opustów?
Solektro

W dniu 1 kwietnia 2022 roku i to nie jest Prima Aprilis zacznie obowiązywać nowy system rozliczeń energii produkowanej przez prosumentów z mikroinstalacji. Nowy system obejmie prosumentów, którzy nie zdążą ze zgłoszeniem przyłączenia mikroinstalacji do 31 marca bieżącego roku. Jednak dla niektórych pozostaje luka w tym przepisie. Otóż z dotychczasowego systemu nadal będą mogli korzystać prosumenci, którzy otrzymali na instalację fotowoltaiczną dotację z Unii Europejskiej.

Prosumenci, którzy już korzystają z takiego rozwiązania lub zgłoszą przyłączenie mikroinstalacji do 31 marca będą mogli przez najbliższe 15 lat korzystać z mechanizmu opustów, a rabat na rachunku za prąd nadal będzie dostępny. Dystrybucja będzie się odbywać w takim samym zastosowaniu jak do tej pory, czyli dla instalacji do 10 kW 1:0,8; a dla instalacji 10-50 kW w stosunku 1:0,7. Osoby, które zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci przekażą po 31 marca tego roku, będą musiały rozliczać się na nowych zasadach, czyli sprzedaż niewykorzystanych nadwyżek energii odbywać się będzie po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca, a już od 2024 roku ma to być średnia cena godzinowa.

Jednak wspominaliśmy o luce, która zakłada wydłużenie zasad rozliczania się na starych zasadach dla prosumentów, którzy korzystali z unijnych dotacji w ramach projektów parasolowych.

REKLAMA

Jak korzystanie z programu parasolowego ma pomóc w wydłużeniu czasu aktualnego systemu rozliczeń? Założenia są takie, że prosument będzie jedynie zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia sprzedawcy, że umowa na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem została podpisana, jak również nie została rozwiązana z dniem złożenia oświadczenia.

Oczywiście mowa o podmiocie, który realizuje projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Skorzystanie z opustów w aktualnej formie dla osób, które skorzystały z projektów parasolowych, będzie możliwe, jeśli złożą wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do 31 grudnia 2023 roku.

Skontaktuj się z doradcą firmy Solektro, aby poznać więcej informacji na ten temat: +48 572 193 930, biuro@solektro.pl

Solektro Sp z o.o. to firma działająca w sektorze odnawialnych źródeł energii, jest to rozpoznawalna marka, która poza wieloletnim doświadczeniem w wyżej wspomnianym obszarze posiada je również w przemyśle i budownictwie. Za sukces firmy w pewnej części odpowiada również ścisła współpraca z grupą kapitałową – Green Energy Zone, która w ubiegłym roku stała się udziałowcem Solektro i co najważniejsze, posiada 7-letnie doświadczenie.

REKLAMA

Ambasadorem firmy Solektro jest piłkarz reprezentacji Polski w piłkę nożną Kamil Grosicki, który zachęca do zmiany nawyków na bardziej przyjazne środowisku i to z nim związana jest jedna z akcji firmowych – program „GROSIKOWE”, w którym poza aktualnym dofinansowaniem rządowym można zyskać rabat w wysokości 1000 zł (szczegóły programu).

  

Odwiedź social media Solektro: SOLEKTRO / Facebook / Instagram / Linkedin

Odwiedź stronę solektro.pl


artykuł sponsorowany