Duńczycy zainwestują 200 mln euro w farmy PV w Polsce

Duńczycy zainwestują 200 mln euro w farmy PV w Polsce
Better Energy

Duńskie firmy Better Energy wraz z Industriens Pension w tym roku planują przeznaczyć 200 mln euro na budowę ponad 300 MWp mocy w energetyce słonecznej w Polsce.

Better Energy i Industriens Pension rozszerzyły swoje partnerstwo, aby umożliwić budowę i przyłączenie do sieci w naszym kraju elektrowni fotowoltaicznych o mocy ponad 300 MW. Jest to część szerszego portfela obejmującego 1 GWp projektów fotowoltaicznych, który Better Energy rozwija i planuje zbudować w nadchodzących latach.

Inwestycje Duńczyków w Polsce są kontynuacją współpracy nawiązanej w 2020 r., w ramach której duński fundusz emerytalny Industriens Pension oraz Better Energy mają równy udział w ponad 1 GW parków fotowoltaicznych, których budowa i rozpoczęcie eksploatacji przez Better Energy w Danii i Polsce zostały zaplanowane na lata 2020-2022. Dzięki nowej umowie zaangażowanie finansowe w joint venture ma wynieść ponad 670 mln euro.

REKLAMA

Planowane parki fotowoltaiczne są w trakcie budowy lub są gotowe do jej rozpoczęcia i Better Energy zapewnia, że zostaną wybudowane do końca 2022 roku.

REKLAMA

Duński deweloper ma już na koncie realizację dużych farm fotowoltaicznych w naszym kraju. Do tej pory Better Energy wybudował w Polsce dwie farmy PV o mocy 30 MWp.

Dwa projekty Better Energy o łącznej mocy około 85 MWp uzyskały prawa do rozliczenia ujemnego salda w aukcjach przeprowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki w grudniu 2021 r., co daje w sumie 7 wygranych projektów o mocy ok. 320 MWp przeznaczonych do budowy w latach 2022-2023.

Duńska firma realizuje inwestycje także w oparciu o komercyjne umowy na zakup energii. Od początku roku Better Energy zawarł cztery umowy PPA (Power Purchase Agreements) z firmami Centrica, Statkraft, Energi Danmark i z duńskim potentatem na rynku mleczarskim – firmą Arla.

Wcześniej Better Energy zawarł korporacyjne umowy PPA z grupą telekomunikacyjną TDC NET, grupą farmaceutyczną Lundbeck, Google oraz firmą biotechnologiczną Chr. Hansen.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl