Ponad 300 tysięcy prosumentów w sieci Taurona

Ponad 300 tysięcy prosumentów w sieci Taurona
Tauron

Operator sieci dystrybucyjnej Tauron Dystrybucja w ubiegłym roku przyłączył ponad 127 tys. mikroinstalacji o mocy 955,3 MW. Najwięcej prosumentów w sieci Taurona przybyło na Śląsku i w Małopolsce. Spółka zwraca uwagę, że rosnąca liczba mikroinstalacji generuje problemy dla jej sieci. 

– W sumie w 2021 roku przyłączyliśmy do naszej sieci 127 334 mikroinstalacji. Aktualnie mamy 300 tys. prosumentów. Tak ogromna liczba pracujących i generujących produkcję energii mikroźródeł wytwórczych nie może być obojętna dla pracy sieci, która została zaprojektowana i budowana jako sieć o przepływach jednokierunkowych – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron Polska Energia. 

– Rosnąca liczba rozproszonych źródeł energii powoduje dwukierunkowe przepływy energii, co wpływa na zarządzanie i eksploatację sieci oraz generuje koszty związane z jej dostosowaniem do przyłączania kolejnych niestabilnych źródeł energii – dodaje wiceprezes Taurona.

REKLAMA

Tauron informuje, że w niektórych miejscach odwrócenie przepływów w sieci dystrybucyjnej, a więc wprowadzanie do sieci energii zamiast jej odbierania, skutkuje problemami napięciowymi, czyli brakiem możliwości wyprowadzenia mocy z części mikroinstalacji.

Aby zapobiec problemom, Tauron Dystrybucja integruje systemy sterowania i nadzoru nad pracą sieci dystrybucyjnej, systemy umożliwiające automatyczną lokalizację miejsca zwarcia oraz wprowadza zmiany konfiguracji sieci i zarządzania jej pracą. Spółka deklaruje, że prowadzona jest modernizacja sieci nastawiona na zwiększenie elastyczności i poprawę parametrów sieci elektroenergetycznej.

Działania podejmowane przez operatora sieci mają umożliwiać przyłączanie do sieci kolejnych dziesiątek tysięcy mikroinstalacji.

Tauron zaznacza, że o ile zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji powinny być zgodnie z prawem realizowane w okresie do 30 dni, to w jego przypadku cała proceduda ma zajmować przeciętnie 13 dni. 

REKLAMA

Spółka deklaruje, że usprawniła kanały obsługowe dotyczące przyłączania mikroinstalacji oraz obsługi wniosków klientów. Od ubiegłego roku działa nowy formularz online dedykowany instalatorom i prosumentom. Zgłoszenie przez formularz ma eliminować najczęstsze, dotychczas popełniane błędy i przyspiesza cały proces.

Według danych Agencji Rynku Energii, na koniec 2021 roku do sieci dystrybucyjnych w naszym kraju było podłączonych 845 505 prosumentów, a całkowita moc posiadanych przez nich mikroinstalacji wynosiła 5 860,2 MW.

Energetyka prosumencka w Polsce została niemal w całości zdominowana przez technologię fotowoltaiczną. Z liczby 845 505 prosumentów przyłączonych przez operatorów sieci na koniec 2021 roku aż 845 259 wykorzystywało do produkcji energii fotowoltaikę, której łączna moc sięgała 5 857,4 MW.

W całym ubiegłym roku prosumenci wprowadzili do sieci 2558,4 GWh energii elektrycznej, z czego z instalacji fotowoltaicznych trafiło 2555,7 GWh.

Najwięcej energii z mikroinstalacji PV trafiło do sieci w ubiegłym roku w czerwcu (433,3 GWh).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl