Co z rozbudową instalacji PV po 1 kwietnia? Stilo Energy odpowiada

Co z rozbudową instalacji PV po 1 kwietnia? Stilo Energy odpowiada
Stilo Energy

Taniej już nie będzie. Na podstawie nowelizacji ustawy o OZE net-billing już 1 kwietnia br. zastąpi dobrze znany system opustów. Fotowoltaika dla nowych prosumentów, którzy zgłoszą przyłączenie swoich instalacji fotowoltaicznych po 31 marca 2022 r., może nie być już tak rentowna. Dlatego wszyscy spieszą się, aby przez 15 lat rozliczać się „na starych zasadach”. Jednak co stanie się z dotychczasowymi prosumentami, którzy będą chcieli rozbudować instalację PV po zmianie systemu rozliczeń? Eksperci Stilo Energy podpowiadają.

Co to jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej?

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej to dziś całkiem popularne rozwiązanie. Ktoś, kto sprawdził już, że prąd ze słońca naprawdę się opłaca, chętniej skorzysta z niego na kolejnych płaszczyznach.

REKLAMA

Oprócz energii elektrycznej w gniazdkach coraz więcej Polaków planuje inwestycje np. w pompy ciepła, ładowarki do aut elektrycznych czy magazyny energii. Rozbudowa fotowoltaiki to nie tylko zakup nowych urządzeń, ale i zwiększenie ilości paneli fotowoltaicznych, mikrofalowników i finalnie mocy całego systemu.

Co jeśli rozbuduję instalację fotowoltaiczną od 1 kwietnia?

Do tej pory rozbudowa instalacji fotowoltaicznej nie wiązała się np. ze zmianą taryfy rozliczania prądu. Zmiany w ustawie OZE z grudnia 2021 roku, które likwidują net-metering, a wprowadzają w jego miejsce net-billing, narodziły nowe wątpliwości.

Co to jest net-metering?

Net-metering to system rozliczeń, w którym niewykorzystane nadwyżki prądu, wyprodukowane latem, można wykorzystać np. zimą, gdy energii słonecznej na Ziemię dociera mniej. Ten system powszechnie obowiązuje w Polsce dla prosumentów, którzy zgłoszą przyłączenie do sieci do 31 marca 2022 r.

Co to jest net-billing?

Net-billing, wprowadzony od 1 kwietnia br., sprawi, że prosumenci będą mogli sprzedawać nadwyżki energii w cenie hurtowej, a kupować energię będą po cenie detalicznej. Przed negatywnym konsekwencjami tej zmiany może uchronić:

  • zgłoszenie przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do 31 marca 2022 r. (wtedy przez 15 lat będziesz rozliczać się według zasad net-meteringu),
  • zakup magazynu energii, w którym będziesz gromadzić latem zapas energii na zimę.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej 2022: czy muszę przejść na net-billing?

REKLAMA

Z własnej woli? Zawsze. Jeśli chcesz, możesz rozliczać się z dostawcą prądu na podstawie zasad netbillingu od zaraz. Wystarczy jedynie złożyć pisemne oświadczenie. Nie możesz jednak zrobić kroku wstecz i wrócić do netmeteringu. Nie zalecamy takiego rozwiązania. Zarówno podczas rozbudowy instalacji fotowoltaicznej, jak i bez niej.

A czy przejście na net-billing jest obowiązkowe, kiedy rozbudowujesz przydomową fotowoltaikę?

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 50 kW

Jeśli moc Twojej instalacji fotowoltaicznej (obecna lub planowana po rozbudowie) przekroczy 50 kW, niestety, musisz zrezygnować z systemu opustów i przejść na net-billing. Jednak to mało prawdopodobne, aby Twoja przydomowa instalacja PV miała aż takie zasoby. Zatem jeśli planowana jest…

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej o mocy poniżej 50 kW

…to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: w przypadku tak małej, przydomowej fotowoltaiki nie musisz rezygnować z systemu opustów i dalej rozliczać się na prawdopodobnie korzystniejszych zasadach net-meteringu przez najbliższe 15 lat.

W przypadku mikroinstalacji o mocy do 10 kW za każdą kilowatogodzinę energii oddaną do sieci możesz odebrać 0,8 kWh w formie opustu na rachunku za energię. W instalacjach o mocy powyżej 10 kW możesz zmniejszyć swój przyszły rachunek za energię o 70 proc. wyprodukowanej nadwyżki .

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej w 2022 roku: czy warto?

Zdecydowanie tak! Mimo zmian w ustawie o OZE dalej możesz korzystać z net-meteringu przez 15 lat. Dzięki takiej inwestycji przez kolejne dekady wyprodukujesz więcej energii i zaoszczędzisz np. na ogrzewaniu czy drożejącym paliwie. Uzupełniając system PV o magazyn energii, będziesz w praktyce samowystarczalny i nie straszne będą Ci np. odcięcia dopływu prądu.

Nie zwlekaj i jak najszybciej zamów montaż fotowoltaiki, aby jeszcze przed 31 marca 2022 r. zgłosić przyłączenie swojej instalacji. Jeśli planujesz rozbudowę istniejącego systemu, nie musisz się aż tak spieszyć.

 

artykuł sponsorowany