Szwajcarzy wprowadzają panel fotowoltaiczny z największą sprawnością

Szwajcarzy wprowadzają panel fotowoltaiczny z największą sprawnością
Megasol

Szwajcarska firma zapowiedziała wprowadzenie na rynek panelu fotowoltaicznego o sprawności przekraczającej 23 procent. Tak dużej sprawności nie ma żaden z modułów dostępnych obecnie w komercyjnej ofercie producentów.

W europejskiej branży fotowoltaicznej ostatnio jest głośno o wywodzącej się ze Szwajcarii firmie Meyer Burger, która rozpoczęła produkcję mających wysoką sprawność modułów wykorzystujących ogniwa wielozłączowe (Heterojunction, HJT) z technologią SmartWire.

Teraz Szwajcarzy ogłosili wprowadzenie do sprzedaży najwydajniejszego panelu fotowoltaicznego na rynku. Nie chodzi jednak o nowy produkt firmy Meyer Burger, ale o moduł wywodzącej się również ze Szwajcarii firmy Megasol.

REKLAMA

Dwustronny moduł fotowoltaiczny Megasol typu szyba-szyba – model M500-HC-144-b RC GG U30b – posiada moc nominalną 500 W, a jego sprawność ma wynosić rekordowe 23,2 proc. (sprawność na poziomie ogniw to 25,8 proc.).  

To sprawność wyraźnie wyższa od sprawności modułu, który był uważany dotychczas za rynkowego lidera pod tym względem – modułu Maxeon serii 3 o mocy 430 W i sprawności deklarowanej na 22,7 proc.

Sprawność nowej serii modułu Megasol została zwiększona w stosunku do wcześniejszej wersji modułu tego producenta, która wynosiła 22,1 proc. Postęp został osiągnięty za sprawą technologii back-contact określonej przez szwajcarską firmę jako RearCon.

Moduł Megasol bazuje na 144 połówkowych ogniwach połączonych w technologii back contact, a więc z elektrodami umieszczonymi na tylnej stronie. Takie rozwiązanie zwiększa powierzchnię absorpcji modułu w stosunku do modułów posiadających elektrody na przedniej stronie.

REKLAMA

W komentarzu dla PV Magazine przedstawiciel Megasol podkreśla, że zastosowanie technologii RearCon oznacza nie tylko wyższe uzyski energii dzięki braku zacienienia przedniej strony modułu, ale także pozwoli zredukować liczbę procesów produkcyjnych o połowę w stosunku do produkcji ogniw z elektrodami z przedniej strony. To oznacza niższe koszty produkcji.

Między ogniwami w module Megasol nie ma żadnych odstępów (w tradycyjnych modułąch odstępy mogą wynosić ok. 2 mm), a nawet ogniwa nieznacznie nachodzą na siebie – o 0,3 mm.

Moduł fotowoltaiczny Megasol będzie produkować energię również z tylnej strony, a przy optymalnych warunkach nasłonecznienia i przy odbiciu światła od jasnego podłoża – czyli przy najlepszym współczynniku albedo – moduł ma wytwarzać nawet o 30 proc. więcej energii w stosunku do modułu jednostronnego.

Rozmiary modułu M500-HC-144-b RC GG U30b wynoszą 2063 x 1046 x 30 mm, a jego waga sięga 26,5 kg.

W swojej ofercie Megasol ma moduł o jeszcze większej mocy – wynoszącej 560 W – jednak jego spawność jest niższa i wynosi 21,62 proc. (sprawność zastosowanych ogniw ma sięgać 24,2 proc.).

Specyfikacja najnowszego modułu Megasol o rekordowej sprawności jest dostępna na stronie producenta pod tym linkiem

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.