Dofinansowanie na budowę elektrowni PV z programu Energia Plus

Dofinansowanie na budowę elektrowni PV z programu Energia Plus
100% Campaign, flickr cc

Preferencyjną pożyczkę w wysokości 1,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Energia Plus na budowę elektrowni fotowoltaicznych otrzymała spółka Wodociągi i Kanalizacja Krzeszowice.

Przedsiębiorstwo Wodociągi i Kanalizacja Krzeszowice Sp. z o.o., w którym 100 proc. udziałów ma gmina Krzeszowice, jest odpowiedzialne za zapewnienie dostaw wody oraz utrzymanie systemu odprowadzania i oczyszczania ścieków. Od przyszłego roku koszty tych procesów zostaną zmniejszone dzięki własnej produkcji energii elektrycznej.

Dofinansowany projekt składa się z trzech zadań. Dwa z nich to budowa elektrowni słonecznych na terenie krzeszowickiej Centralnej Oczyszczalni Ścieków o łącznej mocy 99,96 kWp i na terenie Pompowni Wody w Czatkowicach o łącznej mocy 43,86 kWp. Trzecie zadanie polega na modernizacji pompowni wody.

REKLAMA

Zmodernizowany zostanie przede wszystkim istniejący układ technologiczno-pompowy. Nastąpi wymiana istniejących układów pomp z silnikami stało-obrotowymi o mocy 45 kW. Przewidziano zamianę dwóch stanowisk pompowych na nowe układy hydroforowe napędzane silnikami z regulacją zmienno-obrotową o znacznie niższej mocy.

REKLAMA

Celem całego przedsięwzięcia, którego koszt został oszacowany na 1,7 mln zł, jest zastąpienie części energii elektrycznej pobieranej z sieci dystrybucyjnej energią bezemisyjną, wytwarzaną we własnych źródłach fotowoltaicznych oraz obniżenie zapotrzebowania na prąd w Pompowni Wody, które obecnie wynosi około 300 MWh rocznie.

Dzięki produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych zostanie obniżone zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci, co wpłynie na ograniczenie emisji CO2 o około 162 tony w skali roku. 

Energia produkowana w nowych elektrowniach słonecznych będzie prawie w całości wykorzystywana na miejscu, dzięki czemu oszczędność energii elektrycznej, która nie zostanie pobrana z sieci dystrybucyjnej, ma wynieść około 212 MWh rocznie.

Inwestycje realizowane w ramach projektu „Budowa elektrowni słonecznych i modernizacja pompowni w WiK Krzeszowice Sp. z o.o.” mają zostać oddane do użytku w styczniu 2023 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.