ML System zwiększył przychody, ale zysk w dół

ML System zwiększył przychody, ale zysk w dół
ML System

Największy polski producent rozwiązań związanych z fotowoltaiką zintegrowaną z budynkami podał szacunki dotyczące podstawowych wskaźników finansowych za 2021 rok. Wynika z nich, że firmie z Podkarpacia w ubiegłym roku wyraźnie udało się zwiększyć sprzedaż w porównaniu do wcześniejszego roku, jednak zmniejszyła swoją rentowność.

Z danych szacunkowych, które podał ML System, wynika, że w ubiegłym roku spółka wypracowała 188,8 mln zł przychodów w stosunku do przychodów na poziomie 127,3 mln zł uzyskanych rok wcześniej.

Skonsolidowany wynik EBITDA za ubiegły rok miał wynieść 24,4 mln zł i był wyższy o 2,3 mln zł od wypracowanego w roku 2020.

REKLAMA

Firmie kierowanej przez Dawida Cyconia nie udało się natomiast w ubiegłym roku zwiększyć zysku netto. O ile w 2020 roku wyniósł on 10,2 mln zł, to w ubiegłym roku było to 1,7 mln zł.

Spółka zaznacza, że zaprezentowane wielkości mają charakter wstępny. Publikacja raportu rocznego za 2021 r. przewidywana jest na dzień 23 marca br.

ML System ma obecnie prowadzić działania ukierunkowane przede wszystkim na zwiększenie mocy produkcyjnych w obszarze szyb z powłoką kwantową.

Pod koniec ubiegłego roku w Zaczerniu koło Rzeszowa spółka uruchomiła linię produkcyjną QuantumGlass – w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną.

REKLAMA

W tym roku po realizacji pełnego planu inwestycyjnego moce wytwórcze kwantowych produktów ML System mają umożliwiać produkcję 200 tys. mkw. szyb rocznie w ramach trzech linii produkcyjnych.

Szyba z powłoką kwantową Quantum Glass (QGlass) ma być pierwszym na świecie rozwiązaniem, w którym szyba oprócz podstawowej funkcji, jaką jest izolacja od czynników zewnętrznych, takich jak temperatura czy hałas, przy jednoczesnym zapewnieniu doświetlenia wnętrz budynków stanowi aktywny element generujący energię elektryczną.

ML System zajmuje się także produkcją i montażem klasycznych paneli fotowoltaicznych. W ubiegłym miesiącu spółka podała, że zrealizuje tego rodzaju instalację dla Polskich Zakładów Zbożowych Lubella GMW w Lublinie.

Całkowita moc instalacji wyniesie 1,16 MW. Zajmie ona powierzchnię 5700 m2 i wygeneruje około 1076 MWh energii elektrycznej w skali roku. Wartość kontraktu, który zdobył ML System, sięga 4,4 mln zł netto.

Docelowym rezultatem strategii ML System ma być osiągnięcie na koniec 2024 r. ponad 400 mln zł przychodów ze sprzedaży.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.