Brytyjski deweloper wchodzi na polski rynek fotowoltaiczny

Brytyjski deweloper wchodzi na polski rynek fotowoltaiczny
Sonnedix

Wywodzący się z Wielkiej Brytanii deweloper odnawialnych źródeł energii Sonnedix przejął firmę Sun Power Energy, która w naszym kraju rozwijała dotąd portfel projektów fotowoltaicznych o mocy ok. 1 GW. Sonnedix jest kolejnym brytyjskim deweloperem, który rozpoczął działalność na polskim rynku PV.

Sonnedix ogłosił przejęcie firmy Sun Power Energy, której siedziba mieści się w Warszawie i która zatrudniała dotąd 20 pracowników.

Obecnie Sonnedix jest obecny na sześciu europejskich rynkach. Kolejnym z nich stały się ostatnio Niemcy, gdzie brytyjska firma przejęła elektrownie fotowoltaiczne o mocy 5,6 MW. Poza Europą Sonnedix inwestuje także na rynkach OZE w Chile, USA i Japonii.

REKLAMA

Wraz z przejęciem projektów rozwijanych przez Sun Power Energy globalny portfel inwestycji mających status operacyjny i będących w trakcie przygotowania, który do tej pory skompletował Sonnedix, urósł do 6,5 GW.

Sonnedix jest kolejnym deweloperem farm fotowoltaicznych z Wielkiej Brytanii, który w ostatnich miesiącach zdecydował się na wejście na polski rynek PV.

REKLAMA

W październiku zeszłego roku wejście do Polski ogłosił należący do koncernu paliwowego BP deweloper elektrowni fotowoltaicznych Lightsource bp.

Lightsource bp ogłosił wówczas podpisanie umowy zakładającej przejęcie rozwijanych w naszym kraju projektów elektrowni fotowoltaicznych o mocy 757 MWp. Około połowa z nich miała być gotowa do budowy już w 2022 roku.

Wiadomo, że polskie inwestycje Lightsource bp są zlokalizowane w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim.

Energia z projektów Lightsource bp ma być sprzedawana w części na rynku spot, a także poprzez odbiorców korporacyjnych w ramach umów długoterminowych.

Brytyjski deweloper chce się ponadto posiłkować publicznymi gwarancjami sprzedaży energii w ramach systemu aukcyjnego. Energia z wybranych projektów ma zostać zaoferowana w tegorocznych aukcjach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.