Hiszpanie będą mogli zostać wirtualnymi prosumentami

Hiszpanie będą mogli zostać wirtualnymi prosumentami
Solarpack

Z koncepcji wirtualnego prosumenta, umożliwiającej zmniejszenie rachunków za energię dzięki posiadaniu udziałów w instalacji fotowoltaicznej oddalonej od punktu poboru energii, będą mogli skorzystać odbiorcy na kolejnym europejskim rynku. Ofertę wirtualnego prosumenta wprowadza jeden z deweloperów odnawialnych źródeł energii z Hiszpanii.

Koncepcja wirtualnego prosumenta powoli wchodzi na europejski rynek energii. Pionierem w jej zastosowaniu była Grecja, gdzie wirtualnym prosumentem mogła stać się np. szkoła mogąca pomniejszać swoje rachunki za energię dzięki produkcji energii z instalacji znajdującej się w innym miejscu i niepodłączonej bezpośrednio do lokalnej sieci.  

Ostatnio na pozycję europejskiego lidera we wdrażaniu wirtualnego prosumenta wybijają się Litwini. Wirtualnymi prosumentami, posiadającymi udziały w instalacjach oddalonych od punktu odbioru energii i w ten sposób zmniejszającymi swoje rachunki za energię, stało się na Litwie już kilka tysięcy odbiorców.

REKLAMA

Według danych litewskiego ministerstwa energii do końca ubiegłego roku liczba wirtualnych prosumentów wzrosła tam do 4,5 tys., a tylko w pierwszym miesiącu 2022 roku osoby fizyczne i firmy chcące zostać wirtualnym prosumentem złożyły 4,8 tys. aplikacji.

Instytucja wirtualnego prosumenta pojawi się także w Polsce, co wynika z przepisów wprowadzonych kilka miesięcy temu do ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jednak Polacy będą mogli stać się wirtualnymi prosumentami dopiero od połowy 2024 roku, kiedy zgodnie z ustawą Prawo energetyczne zostanie wdrożony Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE). 

Teraz koncepcja wirtualnego prosumenta jest wdrażana na rynku fotowoltaicznym w Hiszpanii za sprawą jednego z działających tam deweloperów.

Firma Solarpack wdrożyła ofertę określoną jako „click&go”, dzięki której hiszpańskie gospodarstwa domowe będą mogły zostać udziałowcami elektrowni fotowoltaicznych i w ten sposób pomniejszać swoje rachunki za energię.

REKLAMA

Cały proces umożliwiający rozpoczęcie działalności jako wirtualny prosument ma zostać przeprowadzony online – bez konieczności spotkania z przedstawicielem firmy i podpisania umowy w tradycyjnej formie.

Kontrakt z Solarpack ma nie ograniczać możliwości korzystania z koncepcji wirtualnego prosumenta tylko do jednego punktu odbioru energii. Co istotne, gospodarstwa domowe czy firmy będą mogły nadal obniżać swoje rachunki, gdy zmienią swoją lokalizację.  

Solarpack ma ponadto zapewnić prosumentowi dostawy brakującej energii – w przypadku, gdy konsumpcja przekroczy produkcję energii z części paneli należących do wirtualnego prosumenta. Ponadto, jeśli produkcja z należących do niego paneli przewyższy zapotrzebowanie, wówczas hiszpańska firma ma zająć się sprzedażą nadwyżek na rynku w imieniu prosumenta.

Hiszpański deweloper ocenia, że koszt wyprodukowania każdej megawatogodziny energii z paneli należących do wirtualnego prosumenta wyniesie około 30 euro.

Pierwsza elektrownia fotowoltaiczna, która zostanie udostępniona wirtualnym prosumentom, została wybudowana w miejscowości Tejeda de Tiétar w graniczącym z Portugalią regionie Estremadura. Moc tej instalacji wynosi 10 MW i produkuje ona w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu generowanemu przez około 5 tysięcy hiszpańskich gospodarstw domowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.