Fotowoltaika odnotuje największy wzrost mocy. Nawet ponad 20 GW

Fotowoltaika odnotuje największy wzrost mocy. Nawet ponad 20 GW
BayWa r.e.

Najnowsza prognoza wzrostu mocy odnawialnych źródeł energii, którą zaprezentowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, znacznie przekracza prognozy zawarte w ostatnich rządowych dokumentach Największy przyrost mocy w OZE w najbliższej dekadzie ma odnotować fotowoltaika, natomiast najwięcej energii spośród źródeł odnawialnych za 10 lat mają dostarczać morskie farmy wiatrowe.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne opublikowały projekt dokumentu o nazwie „Plan rozwoju sieci przesyłowej na lata 2023-2032”, w którym zawarto między innymi prognozy dotyczące wzrostu zainstalowanych mocy w poszczególnych technologiach OZE.

Analitycy PSE założyli, że w ciągu najbliższej dekady moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce może wzrosnąć nawet o 20 GW, co zapewni produkcję 21 TWh energii elektrycznej – i to bez uwzględnienia instalacji prosumenckich, które powstaną po 31 grudnia 2021 r.  

REKLAMA

Tym samym fotowoltaika ma być najważniejszym z nowych źródeł energii pod względem przyrostu mocy i wyprzedzi lądową energetykę wiatrową (14 GW) i morską energetykę wiatrową (10,9 GW).

Jednak te dwie ostatnie technologie mają dać większą produkcję energii mimo niższego przyrostu mocy nominalnej. Elektrownie wiatrowe na lądzie mają produkować 37 TWh energii, a morskie – nawet 40 TWh.

Wraz z potencjałem produkcyjnym innych rodzajów OZE operator krajowego systemu elektroenergetycznego wskazuje na możliwość produkcji ponad 100 TWh rocznie energii odnawialnej w perspektywie roku 2030. To znacznie większa wartość niż poziomy przyjęte w rządowych prognozach.

Kluczowe dla wzrostu zainstalowanego potencjału OZE w Polsce w najbliższych latach mają być inwestycje realizowane w wyniku aukcji przeprowadzonych w latach 2016-21. Według szacunków PSE, w następstwie dotychczasowych aukcji ma powstać 6 295 MW nowych mocy w źródłach fotowoltaicznych, 5 078 MW mocy w lądowych elektrowniach wiatrowych, 38 MW mocy w instalacjach hydroelektrycznych, 37 MW mocy w biogazowniach, a także 24 MW mocy w instalacjach biomasowych.

Prognozowany rozkład geograficzny mocy zainstalowanej w źródłach wiatrowych (górna grafika) i fotowoltaicznych (dolna grafika) w 2032 roku. Źródło: PSE

PSE zaznacza jednak, że mimo tak dużego prognozowanego wzrostu mocy w OZE, inwestycje w elektrownie wiatrowe oraz źródła fotowoltaiczne bez odpowiednich magazynów energii w mocno ograniczonym stopniu wpłyną na poprawę bilansu mocy. Korekcyjny współczynnik dyspozycyjności (KWD) jest szacowany przez PSE w przypadku źródeł fotowoltaicznych, lądowych i morskich elektrowni wiatrowych odpowiednio na 2,34% i 13,94% i 19,84%.

W tym kontekście PSE wskazuje na potrzebę wyposażenia elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych w magazyny energii, które zwiększą przydatność źródeł OZE w zakresie stabilizowania systemu elektroenergetycznego.

Ponad 11 GW w wydanych warunkach przyłączenia

Według stanu na koniec 2021 roku PSE S.A. posiadały zawarte umowy o przyłączenie nowych jednostek wytwórczych do sieci przesyłowej o łącznej mocy 22 390 MW, w tym 11 273 MW dotyczyło konwencjonalnych jednostek wytwórczych, a pozostała moc wynosząca około 11 117 MW objęła instalacje OZE.

REKLAMA

Dodatkowo PSE S.A mają zawarte umowy o przyłączenie systemów dystrybucyjnych o łącznej mocy 553,4 MW, instalacji odbiorczych (w tym transformatorów potrzeb własnych/ogólnych elektrowni) o łącznej mocy 385,7 MW i magazynów energii elektrycznej o łącznej mocy 312 MW.

Ponadto PSE S.A. wydały warunki przyłączenia dl instalacji OZE o łącznej mocy 987 MW (w tym w ramach systemów dystrybucyjnych o mocy 71,7 MW), konwencjonalnych źródeł energii o łącznej mocy 1833,8 MW, a także magazynów energii elektrycznej o łącznej mocy 1369,4 MW.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Wyłącznie w okresie 2020-21 PSE S.A. uzgodniły warunki przyłączenia lub zawarły umowy o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej 110 kV odpowiednio dla: źródeł fotowoltaicznych o łącznej mocy 3 570 MW, elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 1 664 MW, synchronicznych jednostek wytwórczych o łącznej mocy 484 MW, sieci dystrybucyjnych nieposiadających bezpośredniego połączenia z siecią przesyłową o łącznej mocy wytwórczej 522 MW (w tym 308 MW instalacji fotowoltaicznych) i odbiorczej 212 MW, magazynu energii elektrycznej o mocy oddawanej i pobieranej 50 MW, a także odbiorców o łącznej mocy 1 568 MW. Powyższe wielkości nie obejmują źródeł przyłączanych do napięcia niższego niż 110 kV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.