Klienci chińskiego producenta będą musieli zwrócić panele PV

Klienci chińskiego producenta będą musieli zwrócić panele PV
Hanwha Q Cells

Hanwha Q Cells notuje kolejną wygraną w postępowaniach związanych z ochroną jej własności intelektualnej. Tym razem pozytywny dla koreańskiej grupy werdykt wydał sąd apelacyjny w Hadze. Decyzja holenderskiego sądu ma objąć 11 europejskich rynków, na których swoje panele sprzedawał chiński producent LONGi Solar.

Trzy lata temu Hanwha Q Cells zainicjowała postępowania sądowe w odpowiedzi na domniemane naruszenie przez konkurencję stosowanych przez nią patentów dotyczących ogniw fotowoltaicznych.

W pierwszej kolejności pozwy trafiły do sądów w Niemczech i USA. O ile amerykańskie sądy nie stanęły po stronie Hanwha Q Cells, to w Niemczech zapadły korzystne wyroki dla koreańskiej grupy.

REKLAMA

W wyroku niemieckiego sądu w Dusseldorfie z 2020 roku orzeczono, że dwaj producenci ogniw i paneli fotowoltaicznych – LONGi Solar i REC – powinni wycofać wybrane modele paneli, które trafiły na niemiecki rynek od 30 stycznia 2019 r.

LONGi i REC nie wypełniły jednak tego wyroku, nie wycofując z rynku sprzedanych modułów, co skutkowało nałożeniem na te firmy kary pieniężnej. Pod koniec zeszłego roku sąd w Dusseldorfie potwierdził, że obie firmy są zobowiązane do wycofania naruszających prawo produktów i powinny skierować do swoich kontrahentów jednoznaczne żądanie ich zwrotu.

Niemiecki sąd jednocześnie uznał, że zarówno LONGi jak i REC muszą przedłożyć Q Cells kopie wszystkich wysłanych listów lub listę odbiorców listów, aby umożliwić weryfikację wypełnienia obowiązku wycofania z rynku swoich produktów.

– Jeśli spółki LONGi lub REC sugerują, że zastosowanie wniosku o wycofanie produktu zależy od uznania klienta, dłużnicy muszą jednoznacznie poinformować swoich klientów, że są narażeni na ryzyko nałożenia bezpośredniej odpowiedzialności za spełnienie wymogów związanych z obowiązkiem wycofania produktu – poinformował w odpowiedzi na decyzję niemieckiego sądu Q Cells.

Teraz Hanwha Q Cells doczekał się kolejnego pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy dotyczącej patentu oznaczonego jako EP 689, którą zajął się tym razem sąd apelacyjny w Hadze.

Holenderski sąd podtrzymał wcześniejsze orzeczenie sądu rejonowego w Rotterdamie przeciwko holenderskiemu oddziałowi chińskiego producenta paneli fotowoltaicznych LONGi Solar – spółce LONGi (Netherlands) Trading B.V.

Sąd w Hadze potwierdził, że zakupione panele fotowoltaiczne LONGi, w których zostały wykorzystane ogniwa z rozwiązaniami naruszającymi patent EP 689, będą musiały zostać zwrócone przez klientów. Chiński producent ma w tym celu wysłać listy przypominające o obowiązku zwrotu modułów.

Co więcej, holenderski sąd rozszerzył ten obowiązek z 9 na 11 europejskich rynków. W efekcie holenderski oddział LONGi Solar nie będzie mógł sprzedawać modułów, w których wykorzystano rozwiązania bazujące na patencie EP 689, w Belgii, Bułgarii, Niemczech, Francji, na Węgrzech, w Liechtensteinie, Austrii, Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii, a także w Wielkiej Brytanii.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Na LONGi (Netherlands) Trading B.V. został nałożony obowiązek dostarczenia Q Cells listy wszystkich klientów, którzy zakupili panele fotowoltaiczne chińskiego producenta i których siedziba mieści się w wymienionych krajach.

Obowiązek zwrotu ma dotyczyć paneli fotowoltaicznych LONGi Solar z serii Hi-M03, Hi-M03m, Hi-M04, Hi M04m, Hi-M05 and Hi-M05m – z wyjątkiem produktów z oznaczeniami HIH, HIB and HIBD.

Niewypełnienie obowiązków narzuconych przez holenderski sąd będzie wiązać się z karami finansowymi, które zostaną nałożone na chińskiego producenta.

Na stronach LONGi Solar na razie brakuje odpowiedzi na werdykt sądu apelacyjnego w Hadze.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.