Polska fotowoltaika ustanawia nowe rekordy

Polska fotowoltaika ustanawia nowe rekordy
Solar Global

Mimo, że najlepsze warunki pogodowe dla generacji z fotowoltaiki powinny pojawić się za kilka tygodni, to zainstalowanie w naszym kraju elektrownie fotowoltaiczne już zaczęły bić rekordy produkcji energii, która trafia do krajowego systemu elektroenergetycznego.

Ogromny wzrost zainstalowanych mocy w polskiej fotowoltaice, który nastąpił w ciągu ostatniego roku, sprawia, że poprawa zeszłorocznych rekordów produkcji energii w tym roku wydaje się pewna. Tymczasem pojawiły się one jeszcze przed nastaniem kalendarzowej wiosny.

Świetne warunki nasłonecznienia w połączeniu z nadal relatywnie niskimi temperaturami, które sprzyjają fotowoltaice, sprawiły, że w ostatnich dniach elektrownie fotowoltaiczne wprowadzały do sieci nienotowane wcześniej wolumeny energii.

REKLAMA

To, jak wysoka była w ostatnich dniach generacja z fotowoltaiki, widać w danych, które przekazuje operator krajowego systemu elektroenergetycznego PSE.

W ostatnich dniach w godzinach południowych krajowe elektrownie fotowoltaiczne wprowadzały do sieci regularnie po około 4,5 GWh energii elektrycznej. Rekord został odnotowany przez PSE w poniedziałek 21 marca o godzinie 13, kiedy generacja z fotowoltaiki przekroczyła 4,7 GW.

W styczniu elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do krajowego systemu elektroenergetycznego 134 GWh energii elektrycznej, w lutym było to 279,5 GWh, a w pierwszych 22 dniach marca generacja z PV, która trafiła do sieci, wyniosła już 535,4 GWh.

REKLAMA

Produkcja energii z fotowoltaiki odnotowana przez PSE w godzinach 5-19 dniu 21 marca. Dane w MWh.

Obecnie moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce przekracza już 8 GW. Według Agencji Rynku Energii na koniec stycznia było to dokładnie 8146,5 MW, podczas gdy jeszcze 12 miesięcy wcześniej moc elektrowni PV w naszym kraju wynosiła 4124,5 MW.

Co istotne, większość zainstalowanych mocy w polskiej fotowoltaice to mikroinstalacje fotowoltaiczne uruchamiane co do zasady w celu zaspokojenia zapotrzebowania na energię prosumentów i wprowadzania do sieci jedynie niewykorzystanych nadwyżek.

Na koniec stycznia moc prosumenckich mikroinstalacji w Polsce wynosiła 6123,2 MW, co stanowiło aż 75 proc. całkowitej zainstalowanej mocy w krajowej fotowoltaice.

Energia produkowana przez prosumenckie mikroinstalacje przeciętnie w około 1/3 jest konsumowana na miejscu i nie trafia do systenu energetycznego. W efekcie ta część generacji nie jest notowana w raportach PSE, ponieważ nie trafia do sieci, natomiast przyczynia się do obniżenia profilu zapotrzebowania na energię w krajowym systemie elektroenergetycznym.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.