Czołowy producent paneli podniósł ceny i zwiększył marżę

Czołowy producent paneli podniósł ceny i zwiększył marżę
Canadian Solar

Jeden z największych na świecie producentów paneli fotowoltaicznych Canadian Solar zakończył ostatnie trzy miesiące zeszłego roku wyższym zyskiem. W sytuacji wzrostu kosztów operacyjnych, z którym w ostatnich kwartałach musieli się mierzyć producenci modułów PV, osiągnięcie lepszych wyników nie byłoby możliwe bez podniesienia cen paneli co potwierdza kierownictwo chińskiej firmy.

Spółka CSI Solar odpowiadająca w grupie Canadian Solar za produkcję paneli fotowoltaicznych zakończyła ostatni kwartał przychodami rzędu 1,34 mld dolarów, co oznacza wzrost względem przychodów z wcześniejszego kwartału (1,15 mld USD) i analogicznego kwartału zeszłego roku (0,78 mld USD).

Zysk operacyjny CSI Solar za ostatni kwartał 2021 roku wyniósł 81,5 mln USD wobec zysku rzędu 30,2 mln USD za wcześniejszy kwartał oraz 2,8 mln USD za ostatni kwartał 2020 roku.

REKLAMA

W ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku CSI Solar wypracował marżę na poziomie 6,1 proc. wobec marży 2,6 proc. z wcześniejszego kwartału, natomiast marża za ostatni kwartał 2020 roku – kiedy zaczęły się problemy producentów paneli PV związane ze wzrostem kosztów – wyniosła tylko 0,4 proc.

Wcześniejsze kwartały zeszłego roku nie były jednak tak dobre, a CSI Solar potrzebował czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji – problemów z dostawami i wyższych cen komponentów potrzebnych do produkcji ogniw i modułów PV.

Cały 2021 rok CSI Solar zakończył przychodami na poziomie 4,37 mld USD, co jest wynikiem o ponad 1,2 mld USD wyższym od przychodów wypracowanych rok wcześniej.

Zysk operacyjny firmy za ubiegły rok wyniósł 74,1 mln USD, co jest jednak wynikiem znacznie słabszym od wypracowanego rok wcześniej (253,1 mln USD).

REKLAMA

O ile w 2020 roku marża operacyjna chińskiego producenta wynosiła przeciętnie 8,2 proc., to w roku 2021 spadła do zaledwie 1,7 proc.

Najważniejszymi rynkami zbytu produktów oferowanych pod marką Canadian Solar pozostają Azja i Ameryka Północna. W ubiegłym roku na oba kontynenty przypadało odpowiednio 43 proc. i 38 proc. sprzedaży CSI Solar, podczas gdy udział rynku europejskiego wyniósł 19 proc.

W czwartym kwartale 2021 roku CSI Solar sprzedał moduły fotowoltaiczne o mocy 3,8 GW, a sprzedaż modułów za cały ubiegły rok sięgnęła 14,5 GW, co oznacza wzrost rok do roku 28 proc. i co powinno pozwolić chińskiej firmie na utrzymanie się w ścisłej czołówce największych producentów paneli fotowoltaicznych pod względem zrealizowanych dostaw.

Plan chińskiej firmy na pierwszy kwartał tego roku to sprzedaż rzędu 3,6-3,8 GW, a prognoza na cały 2022 rok mówi o ogólnej sprzedaży na poziomie 20-22 GW, z czego sprzedaż modułów jest szacowana na 14-21 GW.

Kierownictwo chińskiej firmy nie spodziewa się przy tym w najbliższym czasie spadku kosztów związanych z dostawą komponentów potrzebnych do produkcji, nie przewiduje również zmniejszenia się kosztów transportu – przynajmniej do czasu ustabilizowania się sytuacji w globalnej logistyce będącej następstwem wybuchu pandemii.

Zdolności produkcyjne CSI Solar na koniec zeszłego roku wynosiły odpowiednio 5,4 GW w przypadku bloków krzemowych, 11,5 GW (płytki), 13,9 GW (ogniwa) oraz 23,9 GW (moduły). Plany chińskiej firmy zakładają, że na koniec tego roku będzie to odpowiednio 10,4 GW, 14,5 GW, 14,5 GW oraz 32 GW.

Drugim fundamentem działalności CSI Solar jest dostawa bateryjnych magazynów energii. W 2021 r. chińska firma dostarczyła magazyny o pojemności 896 MWh. W tym roku chińska firma planuje dostarczenie magazynów o pojemności 1,8-1,9 GWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.