Nowy rekord sprawności ogniwa p-HJT

Nowy rekord sprawności ogniwa p-HJT
LONGi Solar

Największy producent paneli fotowoltaicznych na świecie pochwalił się kolejnymi postępami w rozwoju technologii ogniw wielozłączowych (HJT), które mogą zastąpić powszechnie stosowaną na rynku fotowoltaicznym technologię ogniw PERC, zwiększając sprawność paneli PV.

Chińska firma LONGi Solar będąca największym na świecie producentem pod względem sprzedaży paneli fotowoltaicznych pochwaliła się ustanowieniem nowego rekordu sprawności krystalicznego ogniwa typu p, które zostało wykonane w technologii wielozłączowej (Heterojunction, HJT).

Sprawność ogniwa wyniosła 25,47 proc. i została potwierdzona w badaniach wykonanych przez niemiecki instytut ISFH.

REKLAMA

Co istotne taki wynik został stwierdzony na pełnowymiarowym ogniwie, bazującym na płytce typu M6, którego rozmiar wyniósł 274,3 cm2.

Komentując nowe osiągnięcie, LONGi podkreśla, że przybliża ono technologię ogniw typu p bazujących na technologii HJT do charakteryzującej się niskim kosztem, masowej produkcji.


Chiński producent zapewnia jednocześnie, że opracowana przez niego technologia ogniw p-HJT nie została jeszcze zoptymalizowana i że możliwe jest dalsze poprawienie parametrów tego rodzaju ogniw.

REKLAMA

Osiągnięta sprawność ogniwa typu p-HJT to kolejny rekord LONGi jeśli chodzi o sprawności ogniw mających szansę na zastąpienie PERC jako dominującej technologii w przemyśle fotowoltaicznym.

W ubiegłym roku chińska firma informowała o osiągniętych wynikach, jeśli chodzi o alternatywne technologie ogniw: TOPCon typu n, TOPCon typu p, a także ogniw HJT typu n. Wyniosły one odpowiednio 25,21 proc., 25,19 proc. oraz 26,3 proc.

Ostatni, najlepszy wynik został ogłoszony w listopadzie ubiegłego roku i był to nowy rekord w branży fotowoltaicznej, jeśli chodzi o sprawność ogniwa HJT. Jednocześnie był to najlepszy wynik w kategorii ogniw wykonanych z wykorzystaniem technologii FBC (Front-Back-Contact).

Rekord sprawności na ogniwie n-HJT bazującym na płytce M6 został stwierdzony w badaniach instytutu ISFH.

Nowe moduły fotowoltaiczne, które obecnie wprowadza na rynek LONGi Solar, posiadają na razie sprawności niższe o kilka punktów procentowych od rekordowych wyników osiąganych na poziomie ogniw.

Najnowsze moduły LONGi, które trafiły do komercyjnej oferty chińskiego producenta, posiadają sprawności sięgające w najlepszych przypadkach 22,2-22,3 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.