Unijna strategia dla fotowoltaiki. Zgłoś swoje uwagi

Unijna strategia dla fotowoltaiki. Zgłoś swoje uwagi
pixabay

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne, które poprzedzają opracowanie nowej unijnej strategii dedykowanej rozwojowi sektora fotowoltaicznego w Unii Europejskiej. Zgłosić swoje uwagi może każdy obywatel UE. 

Nowa unijna strategia rozwoju fotowoltaiki, która ma zostać zaprezentowana w dalszej części tego roku, ma na celu pełne wykorzystanie potencjału elektrowni fotowoltaicznych w kontekście realizacji celów unijnej polityki klimatycznej, określonej m.in. w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

W tym celu unijni urzędnicy chcą zidentyfikować bariery, które stoją na drodze do szerszego wykorzystania energii słonecznej w Unii Europejskiej. W efekcie mają zostać zaproponowane narzędzia, które przełożą się na przyspieszenie inwestycji w fotowoltaikę w UE.

REKLAMA

Nowa strategia ma się skupić również na większym wykorzystaniu w systemach fotowoltaicznych komponentów wytwarzanych przez unijny przemysł. Wdrożenie zaproponowanych rozwiązań ma sprawić, że unijni producenci zapewnią sektorowi fotowoltaicznemu konkurencyjną ofertę względem choćby azjatyckiego przemysłu PV, który w ostatniej dekadzie zdominował globalny rynek fotowoltaiczny.

REKLAMA

Uwagi w konsultacjach mających pomóc w opracowaniu unijnej strategii fotowoltaicznej będą przyjmowane jeszcze do 12 kwietnia. Można je skierować, korzystając z formularza dostępnego na stronach Komisji Europejskiej pod tym linkiem.

Do tej pory w konsultacjach prowadzonych od 18 stycznia br. wpłynęło 59 uwag. Najwięcej złożyli obywatele Unii Europejskiej (22), firmy i stowarzyszenia biznesowe (18), instytucje naukowe (7) oraz NGO (4). Najwięcej opinii – 18 – skierowały podmioty z Niemiec. Z Polski do tej pory wpłynęły 2 opinie.

Jak wynika z liczb podanych przez europejskie stowarzyszenie branży solarnej SolarPower Europe, w ubiegłym roku kraje Unii Europejskiej zainstalowały systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 25,9 GW, co oznacza wzrost o 34 proc. względem mocy zainstalowanych w 2020 roku (19,3 GW).

Według prognozy SolarPower Europe, w latach 2022-25 moc zainstalowanych elektrowni PV na terenie Unii Europejskiej będzie rosła przeciętnie co roku o 18-20 proc. W efekcie moc fotowoltaiki w UE na koniec 2025 roku ma sięgnąć poziomu 327,6 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.