Szwajcarzy dostaną większe dopłaty, jeśli ustawią panele pod kątem 75 stopni

Szwajcarzy dostaną większe dopłaty, jeśli ustawią panele pod kątem 75 stopni
Axpo

Szwajcaria przygotowuje nową strategię wsparcia odnawialnych źródeł energii. Kluczowe ma być wsparcie inwestycji w fotowoltaikę, w zakresie którego szwajcarskie władze chcą zastosować dosyć nietypowe rozwiązania.

Do tej pory inwestycje w fotowoltaikę w Szwajcarii były wspierane poprzez miks dopłat do inwestycji oraz gwarantowanych stawek za sprzedaż energii.

Teraz szwajcarskie władze przygotowują się do wdrożenia nowych zasad wsparcia fotowoltaiki. Jak podaje PV Magazine, obecnie wdrażany jest nowy program wsparcia energetyki odnawialnej, który ma obowiązywać w latach 2023-30. W stosunku do wcześniejszych mechanizmów nowe zasady wspierania inwestycji w OZE mają zostać ustandaryzowane.

REKLAMA

Plan szwajcarskich władz zakłada wdrożenie dopłat do inwestycji w dachowe elektrownie fotowoltaiczne. W tym przypadku gospodarstwa domowe i firmy mają liczyć nawet na pokrycie 60 proc. kosztów inwestycji, przy czym maksymalna dopłata ma wynieść 450 CHF na każdy zainstalowany kilowat, a więc około 2 tys. PLN/kW.

Nowością nie tylko w szwajcarskim systemie wsparcia, ale także jeśli chodzi o globalny rynek fotowoltaiczny, ma być bonus w postaci dodatkowej dopłaty dla inwestorów, którzy ustawią panele fotowoltaiczne pod większym kątem – wynoszącym co najmniej 75 stopni.

Takie ustawienie paneli ma przełożyć się na większą produkcję energii w sezonie zimowym, kiedy słońce operuje na niższych wysokościach. O tej porze roku efektywniej pracują panele ustawione właśnie w ten sposób – w przeciwieństwie do sezonu letniego, gdy lepszą produktywność zapewniają systemy ustawiane pod mniejszym kątem.

REKLAMA

W skali całego roku ustawienie paneli pod takim kątem powinno jednak zapewnić skumulowaną mniejszą produkcję energii, natomiast szwajcarskie władze chcą zachęcić inwestorów do nietypowego ustawienia paneli, aby produkowali więcej energii w zimie, proponując im bonus w wysokości 100 CHF na każdy zainstalowany kilowat (ok. 450 zł/kW).

Na dodatkowe dopłaty mają ponadto liczyć inwestorzy planujący inwestycje w instalacje fotowoltaiczne zintegrowane z budynkami (BIPV). W tym przypadku wprowadzona ma zostać dopłata w wysokości 250 CHF/kW (około 1125 PLN/kW), która ma zrekompensować wyższe koszty inwestycji w BIPV.

Wsparcie na poziomie operacyjnym, a więc taryfy gwarantowane przysługujące za energię wprowadzoną do sieci, mają objąć źródła fotowoltaiczne o mocy przekraczającej 150 kW, jednak aby je uzyskać, inwestorzy będą musieli wystartować w aukcji, oferując możliwie najniższe stawki za energię. Taryfa gwarantowana będzie przyznawana zwycięzcom aukcji zgodnie z mechanizmem pay-as-bid, a więc ma się równać cenie zaoferowanej przez inwestora.

Zanim jednak wprowadzony zostanie nowy mechanizm wsparcia, w tym roku osoby zainteresowane budową elektrowni fotowoltaicznych w Szwajcarii mogą skorzystać z programu dopłat, którego budżet sięga 450 mln CHF, czyli około 200 mln PLN.

Wsparcie wytwórców zielonej energii było do tej pory finansowane w Szwajcarii poprzez opłatę uwzględnianą na rachunkach za energię. Wynosiła ona 0,023 CHF/kWh, czyli około 0,1 PLN/kWh.

Łączna moc elektrowni fotowoltaicznych, które powstały w Szwajcarii do końca 2020 roku, wynosiła ponad 3 GW, z czego niecałe 0,5 GW zainstalowano wyłącznie w 2020 r. W tym samym roku produkcja energii z PV pokryła około 4,7 proc. krajowego zapotrzebowania na energię wobec 3,8 proc. rok wcześniej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.