Polenergia ma ofertę dla prosumentów. Zwrot ma być krótszy o rok niż u konkurencji

Polenergia ma ofertę dla prosumentów. Zwrot ma być krótszy o rok niż u konkurencji
Prognoza zwrotu inwestycji w fotowotlaikę w ofercie Polenergia 360. Fot. Polenergia

Polenergia Fotowoltaika wdraża przeznaczoną dla prosumentów ofertę Polenergia 360, która ma być odpowiedzią na wprowadzane dzisiaj zmiany w systemie rozliczania energii z przydomowych instalacji fotowoltaicznych.

Nowa oferta Polenergii Fotowoltaika jest odpowiedzią na wchodzące dzisiaj w życie zmiany w zasadach rozliczeń energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów.

Jak wylicza spółka, dotychczas motorem wzrostu polskiego rynku prosumenckiego były trzy elementy. Pierwszy i najważniejszy, to obowiązujący do końca marca tego roku system opustów zwany net meteringiem, który był bezgotówkowym sposobem rozliczenia energii elektrycznej pobranej przez prosumenta oraz wyprodukowanej w mikroinstalacji. Jego wprowadzenie w 2016 roku doprowadziło do skrócenia okresu zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną – w ocenie spółki – z ponad 15 do poniżej 10 lat. Drugi element to wciąż obowiązująca ulga termomodernizacyjna, a trzeci to dotacja z programu Mój Prąd.

REKLAMA

Według szacunków Polenergii, te instrumenty wspólnie skróciły okres zwrotu inwestycji w domową fotowoltaikę o dodatkowe 2-3 lata.

Teraz jednak kluczowe warunki działalności prosumentów ulegają zmianie za sprawą wprowadzanego dzisiaj systemu net-billingu, który obejmie prosumentów zgłaszających przyłączenie mikroinstalacji od 1 kwietnia. Zdaniem kierownictwa spółki Polenergia Fotowoltaika, ta zmiana nie zahamuje rozwoju rynku prosumenckiego.

W tym roku osiągniemy w naszym kraju poziom miliona domów z własną instalacją fotowoltaiczną. To dużo, ale z perspektywy całego rynku budowlanego oznacza to, że tylko co siódmy budynek w Polsce będzie wyposażony w przydomowy system fotowoltaiczny. Dodatkowo każdego roku powstaje w Polsce około 100 tysięcy nowych domów, zatem rynek fotowoltaiki ma przed sobą długą i stabilną przyszłość – podsumowuje Kamil Sankowski, członek zarządu Polenergii Fotowoltaiki.

Odpowiedzią na zmiany w zasadach funkcjonowania prosumentów jest zaprezentowana przez Polenergię Fotowoltaika nowa oferta o nazwie Polenergia 360, z której będą mogli skorzystać nowi klienci spółki, ale także dotychczasowi, którzy zdecydowali się na skorzystanie z oferty przejętej niedawno przez Polenergię spółki Edison Energia.

Prosumenckie instalacje fotowoltaiczne Polenergia Fotowoltaika ma oferować m.in. w systemie ratalnym, w cenie od 49 zł miesięcznie w ramach rat finansowanych przez współpracujące z Polenergią banki.

W zaprezentowanej wczoraj nowej ofercie Polenergia 360 spółka ma zapewniać stały monitoring pracy instalacji, który ma zostać udostępniony klientom dzięki aplikacji Polenergia Connect, a który ponadto ma być analizowany przez pracowników Polenergii, którzy aktualnie nadzorują pracę już około 15 tys. instalacji wykonanych przez Polenergię Fotowoltaika i wcześniej przez Edison Energia.  

Polenergia ma zapewniać klientom 25 lat gwarancji na określony uzysk energii. Nowa oferta zakłada ponadto gwarancję dostaw 100 proc. zielonej energii z sieci. Cena tej energii ma być równa cenie energii konwencjonalnej.

REKLAMA

Klienci, którzy zdecydują się na ofertę Polenergia 360, będą mogą wybrać jeden z dwóch okresów obowiązywania cennika na 6 lub 8 lat, w trakcie których gwarantowane będą ceny energii elektrycznej. Dodatkowo klient otrzymuje gwarancję ceny energii wprowadzonej do sieci do końca czerwca 2024 roku.

Stawki za energię elektryczną, którą zaoferuje Polenergia, wyniosą w przypadku taryfy G11 – 0,50805 zł brutto za kWh (w tym 23 proc. VAT) w okresie od 1 lipca do końca 2022 r., następnie 0,63506 zł brutto w okresie do końca przyszłego roku oraz 0,76208 zł brutto w kolejnych latach.

Ponadto klienci, którzy w ramach oferty podpiszą umowę na zakup energii elektrycznej do 30 czerwca 2022 roku, mają otrzymać 50 proc. rabatu na opłaty stałe do 30 czerwca 2024 roku.

Prosumenci, którzy zdecydują się na zakup instalacji fotowoltaicznej od Polenergii Fotowoltaika, mają uzyskać także 2-letnią gwarancję ceny jeśli chodzi o nadwyżki energii wprowadzanej do sieci.

Gwarancja ceny ma wiązać się z opłatami zaczynającymi się od 16,5 zł w początkowym okresie i w klientów posiadających instalacje o mocy do 5 kW – do 81,19 zł brutto – stawki naliczanej od 1 lipca 2024 r. w przypadku klientów posiadających instalację o mocy 5-10 kW oraz pompę ciepła.

W ramach oferty o nazwie Polenergia 360 oferowane mają być trzy pakiety różniące się m.in. mocą instalacji, rodzajem paneli oraz wysokością abonamentu. 

  • W ofercie o nazwie Base nieposiadającej gwarancji stałej ceny za energię oferowany ma być montaż instalacji o mocy 4,51 kW bazującej na 11 panelach JinkoSolar 410 W z czarną ramą. Abonament wynosi w tym przypadku 299 zł miesięcznie.  
  • W ofercie o nazwie Grand posiadającej gwarancję stałej ceny za energię oferowany ma być montaż instalacji o mocy 4,46 kW bazującej na 11 dwustronnych panelach Jinko Solar 405 W. Abonament wynosi w tym przypadku 324 zł miesięcznie. 
  • W ofercie o nazwie Pro posiadającej gwarancję stałej ceny za energię oferowany ma być montaż instalacji o mocy 4,68 kW bazującej na 12 panelach Risen 390 W Full Black. Abonament wynosi 322 zł miesięcznie.

Wszystkie oferty mają zawierać instalację i monitoring 24/7 oraz gwarancję produkcji energii. Dodatkową zaletą ostatniej oferty ma być dodatkowy pakiet serwisowy na okres 10 lat oraz pakiet określany jako „VIP Care”. 

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom tysięcy klientów, którzy wciąż zastanawiają się nad montażem instalacji fotowoltaicznej. Mamy kompleksową ofertę, która jest szyta na miarę każdego prosumenta. Nie tylko wykonujemy indywidualny projekt instalacji i pomagamy w jej sfinansowaniu, ale zapewniamy też profesjonalny montaż, audyt pomontażowy i monitoring elektrowni słonecznej 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Teraz także będziemy dostarczać zieloną energię z gwarancją ceny. Nasza oferta sprawi, że instalacja fotowoltaiczna będzie dużo korzystniejszą opcją niż lokata bankowa – wylicza Kamil Sankowski.

Dzięki skorzystaniu z oferty Polenergia 360, okres zwrotu z inwestycji we własną instalację fotowoltaiczną o mocy 4,5 kWp przy uwzględnieniu autokonsumpcji na poziomie 20 proc. oraz skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej wyniesie – jak szacuje spółka – około 8 lat, podczas gdy instalacje realizowane poza ofertą Polenergii miałby się zwracać po około 10 latach.

Co więcej, połączenie nowej oferty Polenergii z dofinansowaniem z programu Mój Prąd 4.0, w którym nabór wniosków wystartuje w połowie tego miesiąca, ma sprawić, że okres zwrotu inwestycji w domową instalację fotowoltaiczną skróci się o rok i w przypadku korzystania z pakietu Polenergia 360 wyniesie około 7 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.