Inwestycja w firmową fotowoltaikę zwróci się w ciągu kilku lat

Inwestycja w firmową fotowoltaikę zwróci się w ciągu kilku lat
Sunday Polska

Zdaniem działającej na rynku fotowoltaicznym firmy Sunday Polska, aktualne ceny energii elektrycznej sprawiają, że stopa zwrotu z inwestycji w firmową instalację fotowoltaiczną wynosi już 20 proc. Obecnie nie ma żadnej innej inwestycji, która dawałaby tak szybki zwrot poniesionych kosztówzapewniają eksperci Sunday Polska.

Sunday Polska podkreśla, że ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw wzrosły do rekordowych poziomów – od 60% do nawet 300% w zależności od miesiąca zakontraktowania.

Jak ocenia Sunday Polska, ogromny wzrost cen energii to głównie efekt zwiększonego popytu na energię, wzrostu cen gazu oraz kosztów uprawnień do emisji CO2.

REKLAMA

Sunday Polska podkreśla, że segment biznesowy, w przeciwieństwie do klientów indywidualnych, nie jest chroniony przed rosnącymi regularnie cenami prądu. Wprowadzona w ubiegłym roku opłata mocowa spowodowała w wielu firmach wzrost kosztów energii o 15-20%, a nowy rok przywitał przedsiębiorców radykalnymi podwyżkami za prąd.

REKLAMA

– Patrząc na perspektywę średnio- i długoterminowych konsekwencji tych zmian, firmy będą musiały dostosować swoje wydatki i poszukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą uniezależnić się od kolejnych podwyżek. Jednocześnie cała gospodarka wciąż pozostaje w megatrendzie wzrostu zapotrzebowania na energię. Na taką sytuację wpływa coraz większa liczba urządzeń elektrycznych, rosnąca automatyzacja czy, szczególnie w pandemii, zapotrzebowanie na infrastrukturę IT. To duży motywator dla właścicieli firm, aby zainwestować we własną elektrownię słoneczną – komentują eksperci Sunday Polska.

Według ekspertów Sunday Polska, najkorzystniejszą finansowo odpowiedzią na wzrost kosztów energii w firmach stała się inwestycja we własną elektrownię fotowoltaiczną.

Ich zdaniem inwestycja w fotowoltaikę to aktualnie najbardziej opłacalna lokata kapitału, która daje realną stopę zwrotu na poziomie 20% rocznie. Jak szacuje Sunday Polska, o ile ulokowanie przykładowo 100 tys. zł w banku daje zysk 2% w skali roku przy 8,6% inflacji, to zainwestowanie takiej samej kwoty w instalację fotowoltaiczną przynosi średnio 20-30% zysku, przy jednoczesnym ograniczeniu skutków podwyżek cen energii elektrycznej. – Obecnie nie ma żadnej innej inwestycji, która dawałaby tak szybki zwrot poniesionych kosztów – zapewnia Sunday Polska.

Firmy mogą zainwestować w fotowoltaikę, finansując taką inwestycję leasingiem. Jak przekonuje Sunday Polska, suma opłat leasingowych w skali roku jest z reguły niższa od unikniętych kosztów energii ze źródeł konwencjonalnych w analogicznym okresie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.