Ikea kupuje kolejne projekty fotowoltaiczne o mocy 440 MW

Ikea kupuje kolejne projekty fotowoltaiczne o mocy 440 MW
fot. Ikea

Szwedzka Grupa Ingka kupuje dziewięć projektów elektrowni słonecznych w Niemczech i Hiszpanii. Wszystkie są na wczesnym etapie rozwoju.

Projekty solarne o łącznej mocy 440 MW zostały kupione przez Ingka Investments, spółkę należącą do Grupy Ingka, od niemieckiego dewelopera Enerparc. Wytwarzana w nich zielona energia ma być wykorzystywana na potrzeby sieci Ikea.

Niemieckie i hiszpańskie projekty elektrowni słonecznych, które przeszły na własność Grupy Ingka, kosztowały ją około 340 mln euro. W Niemczech powstaną cztery inwestycje o łącznej mocy 300 MW, w Hiszpanii natomiast planowana jest budowa pięciu elektrowni PV o łącznej mocy 140 MW. Rozpoczęcie budowy planowane jest na koniec 2022 roku. 

REKLAMA

Ikea chce zredukować emisje

Zakup dokonany przez Ingka Investments ma na celu zwiększenie ekologiczności łańcucha wartości sieci Ikea. Firma ta zobowiązała się, że do 2030 roku o połowę zmniejszy bezwzględną emisję netto gazów cieplarnianych z całego łańcucha wartości.

W projekty związane z energią słoneczną i wiatrową Grupa Ingka zaangażowała już ponad 2,7 mld euro. Wartość całej inicjatywy proekologicznej szacowana jest na 5,6 mld euro.

REKLAMA

Działalność prowadzona w ramach grupy docelowo ma być w 100 proc. zasilana z OZE. W kwietniu 2021 roku Ingka zapowiedziała przeznaczenie dodatkowych 4 mld euro na przyspieszenie inwestycji w energię odnawialną.

Terawaty czystej energii

Jak podaje Grupa Ingka, dotychczas jej portfolio odnawialnych źródeł energii obejmowało 547 turbin wiatrowych, 10 farm słonecznych i 935 tys. paneli zainstalowanych na dachach sklepów i magazynów Ikea w 14 krajach. Łącznie generują one ponad 4 TWh czystej energii rocznie.

Dla dyrektora generalnego i prezesa zarządu Enerparc, Christopha Koeppena, partnerstwo z Ingka jest strategicznym elementem działalności firmy, która planuje do 2030 roku zbudować łącznie 10 GW mocy fotowoltaicznych w ramach portfela własnego, a także w projektach realizowanych dla innych firm.

Barbara Blaczkowska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.