Największa elektrownia PV w Europie na dwustronnych modułach

Największa elektrownia PV w Europie na dwustronnych modułach
Juwi

W Grecji powstała farma fotowoltaiczna, która  jak zapewnia deweloper – jest największym tego rodzaju obiektem w Europie, w którym zostały wykorzystane dwustronne panele fotowoltaiczne.

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 204 MW została wybudowana w Grecji w odległości kilkunastu kilometrów od miasta Kozani, około 500 km na północ od Aten.

Budowa ogromnej elektrowni fotowoltaicznej miała zająć jedynie 1,5 roku mimo skomplikowanego terenu – panele zostały umieszczone na górzystym terenie – a także mimo trudności wynikających z pandemii.

REKLAMA

Projekt o nazwie Kozani został zrealizowany przez grecką spółkę juwi Hellas SA należącą do niemieckiego dewelopera odnawialnych źródeł energii Juwi, natomiast po zrealizowaniu inwestycji jej właścicielem miała zostać firma ELPE Renewables należąca do greckiej grupy paliwowej ELPE.

Po uruchomieniu produkcji energii i przekazaniu projektu nowemu właścicielowi grecka spółka Juwi ma nadal zajmować się serwisem elektrowni PV. 

REKLAMA

Według Juwi projekt Kozani to największa w Europie elektrownia PV, która została wykonana na dwustronnych modułach fotowoltaicznych. Jest to również największy projekt PV zrealizowany w południowo-wschodniej Europie.

Bifacjalne moduły fotowoltaiczne w liczbie ponad 500 tys. dla tego projektu dostarczył chiński producent JinkoSolar.

Produkcja energii z projektu Kozani zostanie objęta rozliczeniami w ramach systemu aukcyjnego dzięki skutecznie złożonej ofercie w aukcji, którą grecki regulator rynku energetycznego przeprowadził w 2019 roku.

W tej aukcji grecka spółka firmy Juwi zapewniła sobie gwarancje rozliczeń energii po cenie 57,3 EUR/MWh.  

Całkowita produkcja energii ma wynieść w skali roku ponad 320 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię dla około 75 tys. gospodarstw domowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.