PGE zbuduje jedną z największych w Polsce farm PV

PGE zbuduje jedną z największych w Polsce farm PV
fot. PGE

Farma fotowoltaiczna Jeziórko ma osiągnąć moc 153 MW. Tym samym będzie jedną z najpotężniejszych instalacji PV w naszym kraju.

PGE Energia Odnawialna ogłosiła postępowanie przetargowe na budowę farmy fotowoltaicznej w gminie Grębów (Podkarpacie, powiat tarnobrzeski). Powstanie ona na terenach poekslatacyjnych spółki Siarkopol Tarnobrzeg.

Inwestycja rozpisana jest na kilka etapów. Do końca 2023 roku ma być uruchomiona instalacja o mocy 100 MW, która będzie wytwarzać około 100 GWh energii elektrycznej rocznie. To odpowiada zapotrzebowaniu ponad 40 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Docelową moc 153 MW elektrownia fotowoltaiczna Jeziórko ma osiągnąć w roku 2024 i powinna to być wówczas jedna z największych elektrowni PV w naszym kraju. 

Program PV jest jedym z elementów planu inwestycyjnego PGE. Do 2030 roku spółka chce postawić instalacje słoneczne o łącznej mocy około 3 GW. Na ten cel zabezpieczyła już ponad 3000 ha gruntów.

Nowa strategia największej państwowej grupy energetycznej przewiduje osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Drogą do tego mają być inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową.

REKLAMA

Realizująca w grupie PGE inwestycje w OZE spółka PGE Energia Odnawialna obecnie posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych, w których łączna moc zainstalowana wynosi 2331,25 MW.

Wciąż skromny udział OZE

Według wyników finansowych i operacyjnych PGE za zeszły rok spółka mocno zwiększyła wynik EBITDA w segmencie OZE, co jednak nie świadczy o znaczącym powiększeniu mocy wytwórczych ze źródeł odnawialnych. Udział OZE w całym miksie wytwórczym grupy w zeszłym roku był na poziomie tylko 3,3 proc.

Łączna produkcja energii elektrycznej netto w jednostkach wytwórczych PGE wyniosła w 2021 roku 68,8 TWh, co jest o 18 proc. lepszym wynikiem niż rok wcześniej. Złożyły się na to: produkcja z węgla brunatnego – 37,2 TWh, z węgla kamiennego – 24,3 TWh, z gazu ziemnego – 4,2 TWh. Wolumen wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych Grupy PGE wyniósł 2,3 TWh, do tego dochodzi produkcja w elektrowniach szczytowo-pompowych, która wyniosła 0,7 TWh.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.