Duży wzrost mocy w polskiej fotowoltaice. Zainstalowaliśmy więcej niż Niemcy

Duży wzrost mocy w polskiej fotowoltaice. Zainstalowaliśmy więcej niż Niemcy
pixabay

Zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce stale rośnie i obecnie zbliża się do 9 GW. Ten trend w połączeniu z coraz większym wiosennym nasłonecznieniem sprawia, że krajowa fotowoltaika bije kolejne rekordy. Wczoraj po raz pierwszy generacja z fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 5 GW. Rekord produkcji elektrownie PV odnotowały także w ubiegłym miesiącu.

Z najnowszego raportu Agencji Rynku Energii (ARE) wynika, że moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce na koniec lutego wzrosła do 8768,1 MW i była ponad dwukrotnie wyższa niż na koniec lutego zeszłego roku (4244,0 MW).

Wynik z końca lutego oznacza duży wzrost zainstalowanej mocy w skali miesiąca. Na koniec stycznia tego roku moc elektrowni PV w kraju wynosiła według ARE w sumie 8146,5 MW. Tak więc wyłącznie w lutym zainstalowana moc systemów fotowoltaicznych w Polsce wzrosła o 621,6 MW.

REKLAMA

Z kolei w styczniu moc PV zwiększyła się o 476,5 MW. Oznacza to, że wyłącznie w pierwszych 2 miesiącach tego roku odnotowana przez ARE moc fotowoltaiki wzrosła o niemal 1,1 GW.

Dla porównania – łączna moc elektrowni fotowoltaicznych, które zostały zainstalowane w tym samym okresie na największym europejskim rynku fotowoltaicznym, czyli w Niemczech, wyniosła 0,84 GW. Nadal łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce pozostaje jednak znacznie mniejsza niż moc niemieckiej fotowoltaiki, która obecnie zbliża się do 60 GW i jest 6 razy wyższa niż w Polsce.

Generacja rośnie

Duży wzrost zainstalowanych mocy w połączeniu z coraz lepszym nasłonecznieniem sprawia, że elektrownie fotowoltaiczne w Polsce zaczynają bić kolejne rekordy produkcji energii, która trafia do krajowego systemu elektroenergetycznego.

Wczoraj krajowa fotowoltaika pracowała z rekordową mocą, która po raz pierwszy przekroczyła poziom 5 GW. Według danych krajowego operatora systemu elektroenergetycznego Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) wczoraj w godz. 13–14 do sieci trafiło ponad 5,2 GWh energii elektrycznej.

Produkcja energii z fotowoltaiki odnotowana przez PSE w dniu 12 kwietnia 2022 r. (dane w MW)

Elektrownie fotowoltaiczne wprowadziły do sieci w marcu 795,3 GWh energii elektrycznej, czyli niemal 3 razy więcej niż we wcześniejszym miesiącu. W lutym generacja z fotowoltaiki odnotowana przez PSE wyniosła 279,5 GWh, a w pierwszym miesiącu tego roku elektrownie PV wprowadziły do sieci 134 GWh energii.

Generacja z PV w ubiegłym miesiącu była też znacznie większa od produkcji energii słonecznej odnotowanej przez PSE w analogicznym okresie zeszłego roku. W marcu 2021 roku elektrownie PV wprowadziły do sieci 302,5 GWh energii.

REKLAMA

Produkcja energii z fotowoltaiki z ubiegłego miesiąca (795,3 GWh), oznacza, że udział PV w krajowym miksie wytwarzania energii w marcu wyniósł 5 proc. (z kolei w marcu ubiegłego roku było to 2,1 proc.).

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

W rzeczywistości krajowe elektrownie fotowoltaiczne wytworzyły jednak więcej energii, niż podaje PSE. Znaczna część krajowej fotowoltaiki – nawet 3/4 zainstalowanych mocy – to instalacje prosumenckie, produkujące energię także na własny użytek odbiorców. Energia wytwarzana i konsumowana na miejscu nie trafia do sieci i nie jest odnotowywana w raportach PSE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.