Famur szuka klienta na portfel projektów PV

Famur szuka klienta na portfel projektów PV
Projekt Solartechnik

Grupa Famur weszła do sektora fotowoltaicznego zaledwie przed rokiem, ale może już pochwalić się dużym portfelem realizowanych inwestycji. Zarząd spółki informuje w najnowszym raporcie finansowym, że budowane obecnie farmy fotowoltaiczne zostaną przeznaczone na sprzedaż.

Działająca wcześniej głównie w sektorze wydobywczym grupa Famur rozpoczęła działalność w branży fotowoltaicznej przed rokiem, przejmując większościowy pakiet udziałów jednego z największych krajowych deweloperów elektrowni fotowoltaicznych – firmy Projekt-Solartechnik, a także tworząc fundusz inwestycyjny mający skupić się na rozwoju własnych projektów PV.

Segment fotowoltaiki w Grupie Famur został zorganizowany pod spółką zależną Famur Solar Sp. z.o.o, która sprawuje kontrolę nad podmiotami z Grupy Projekt-Solartechnik składającymi się na część operacyjną segmentu oraz nad funduszem inwestycyjnym, przez który zarządza portfelem projektów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Podjęte działania w sektorze PV objęły zakupy projektów fotowoltaicznych na różnym stopniu rozwoju, rozwój własnych projektów oraz budowę farm PV.

Sprzedaż energii z części przygotowywanych inwestycji fotowoltaicznych Famur zaoferował w aukcjach przeprowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki w czerwcu i grudniu zeszłego roku. Skutecznie złożono w nich oferty sprzedaży energii z projektów o mocy 161 MW.

Na koniec 2021 roku szacunkowa łączna moc projektów, na różnym etapie rozwoju, w portfelu grupy wynosiła ponad 1,6 GW – w tym ponad 300 MW ma gwarancje sprzedaży w systemie aukcyjnym dzięki wygranej w aukcjach przeprowadzonych w latach 2019-2021.

Możliwości budowy elektrowni PV zwiększyło podpisanie w ubiegłym miesiącu umowy kredytowej o wartości 428 mln zł. Spółki wchodzące w skład Grupy Famur otrzymają od banku Pekao środki na budowę w sumie 140 farm fotowoltaicznych. Kredyty mają być ostatecznie spłacone w 2040 roku. Umowa przewiduje finansowanie i refinansowanie kosztów budowy farm PV.

REKLAMA

Farmy fotowoltaiczne na sprzedaż 

Obecnie w budowie mają być farmy fotowoltaiczne o mocy 130 MW, przy czym Famur podkreśla trudności, które spowodowały przesunięcie przyjętych wcześniej terminów realizacji – wynikające z ograniczonego dostępu do komponentów oraz dłuższego czasu przyłączania nowych instalacji do sieci.

Dla energii generowanej z pierwszego, budowanego obecnie, portfela elektrowni fotowoltaicznych Famur znalazł już odbiorcę. Energię z instalacji należących do grupy w ramach umowy o wartości 134 mln zł, która będzie obowiązywać do końca 2024 roku, kupi Energa-Obrót.

Zarząd spółki podkreśla w najnowszym raporcie finansowym, że poszukuje nabywcy budowanych obecnie farm PV.

W obszarze fotowoltaiki Famur chce rozwijać – obok portfela naziemnych farm PV – także ofertę obejmującą instalacje PV średniej wielkości dla klientów biznesowych. W tym zakresie spółka chce zapewniać kompleksowe usługi: przygotowanie dokumentacji, projektowanie, budowę, a następnie utrzymanie instalacji.

Famur nie chce ograniczać swojej działalności w sektorze energetycznym do fotowoltaiki. Kierownictwo firmy deklaruje zainteresowanie również takimi obszarami jak energetyka wiatrowa (offshore & onshore), magazyny energii, HVAC, kogeneracja (CHP), przesył i dystrybucja energii, opomiarowanie energii (Smart Metering), inteligentne sieci (Smart Grid) oraz elektromobilność.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.