Cena energii z fotowoltaiki w Niemczech rośnie

Cena energii z fotowoltaiki w Niemczech rośnie
Conergy

Rozstrzygnięta właśnie aukcja na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznych, którą przeprowadził niemiecki regulator rynku energetycznego, poskutkowała wzrostem cen zgłoszonych przez inwestorów w stosunku do cen z wcześniejszej aukcji.

W najnowszej aukcji dla inwestorów chcących uzyskać publiczne gwarancje ceny energii wprowadzanej do sieci federalny regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur przyjął, że wsparciem mogą zostać objęte naziemne elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 1108 MW.

Do aukcji zgłoszono oferty dotyczące 209 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 1116 MW. Ostatecznie wsparciem w postaci gwarantowanej ceny odkupu energii – zgodnej z ceną zaoferowaną przez inwestora – zostały objęte inwestycje na łączną moc 1084 MW.

REKLAMA

Średnia cena z ofert, które zostały zakwalifikowane do wsparcia, wyniosła 51,9 EUR/MWh i była wyższa od średniej ceny z poprzedniej niemieckiej aukcji dla naziemnej fotowoltaiki (50 EUR/MWh).

Najniższa cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 40,5 EUR/MWh, a najwyższa – 55 EUR/MWh. Zwycięzcy aukcji otrzymają prawo do rozliczeń sprzedawanej energii do poziomu zaoferowanego w aukcjach w 20-letnim okresie wsparcia.

Jak informuje niemiecki PV Magazine, najwięcej projektów, które zostały objęte wsparciem w ostatniej aukcji, zostanie zrealizowanych w Bawarii. W tym landzie ma powstać aż 106 inwestycji objętych gwarancjami sprzedaży energii. Łączna moc tych projektów wynosi 488 MW.

REKLAMA

Kolejna aukcja dla naziemnej fotowoltaiki w Niemczech powinna zostać zakończona już 1 czerwca br. Bundesnetzagentur będzie mogła zakontraktować w niej zakup energii z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy nawet 1,2 GW.

Ostatnie dane Bundesnetzagentur na temat mocy instalowanych w niemieckiej fotowoltaice mówią o uruchomieniu w lutym br. elektrowni PV o łącznej mocy 422,13 MW.

W sumie w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku za Odrą moc fotowoltaiki wzrosła już o 841 MW. Taki wynik sprawia, że realne staje się poprawienie w 2022 roku ubiegłorocznego wyniku niemieckiej fotowoltaiki, jeśli chodzi o wzrost zainstalowanych mocy, który wyniósł 5,26 GW. Dzięki temu całkowita moc elektrowni PV w Niemczech na koniec grudnia osiągnęła poziom 56,3 GW.

Najnowsze plany niemieckiego rządu zakładają dużo wyższy poziom inwestycji w fotowoltaikę w kolejnych latach.

Berlin chce, aby już w przyszłym roku w Niemczech powstały elektrownie PV o mocy około 9 GW, w roku 2024 planowany jest wzrost o około 13 GW, w roku 2025 ma przybyć około 18 GW, natomiast od roku 2026 zakładany jest coroczny wzrost nowych mocy aż o około 22 GW.

Jeśli takie tempo inwestycji uda się zachować, to moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech na koniec obecnej dekady powinna osiągnąć poziom 215 GW. Aby stało się to możliwe, niemieckie władze chcą m.in. zwiększyć podaż gruntów, na których będzie można stawiać farmy PV. Obecnie z takiej możliwości za naszą zachodnią granicą wyłączona jest m.in. większość gruntów rolnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.