W portfelu Nomad Electric przybędzie 438 MW

W portfelu Nomad Electric przybędzie 438 MW
Nomad Electric

Polski dostawca usług utrzymania ruchu i serwisu dla wielkoskalowych farm fotowoltaicznych podpisał nowe kontrakty obejmujące kompleksowe zarządzanie farmami PV. Umowy zwiększają portfolio Nomad Electric o 438 MW.

Monitoring, zlecenia serwisowe, naprawy, przeglądy, zarządzanie zielenią, dbanie o spełnienie wymogów gwarancyjnych (end-to-end) – za wszystkie te obszary działania farm fotowoltaicznych odpowiedzialna będzie, zgodnie z zawartymi w ostatnich trzech miesiącach kontraktami O&M, spółka Nomad Electric.

Do tego dochodzi zagwarantowanie realizacji przyjętych poziomów produkcji energii i osiągnięcia zakładanego zwrotu z inwestycji.

REKLAMA

Jak podkreśla prezes Nomad Electric Paweł Czaus, inwestorom zależy na zapewnieniu produktywności farm fotowoltaicznych, a jednocześnie utrzymaniu ich w jak najlepszym stanie technicznym przez kolejne lata eksploatacji. Za wartość dodaną uznają fakt, że wszystko odbywa się przy ich minimalnym udziale operacyjnym.

Systemy SCADA dla farm fotowoltaicznych

Nomad ma do zaoferowania nie tylko usługi O&M dla farm PV, ale też dostawy sprzętu i oprogramowania do zarządzania instalacjami fotowoltaicznymi (tzw. systemów klasy SCADA).

Nowe umowy obejmą 438 MW dodatkowych inwestycji w portfelu Nomad Electric. Niezależnie od przyjętych przez inwestora rozwiązań informatycznych na przejmowanych  obiektach jesteśmy w stanie zaproponować standaryzację sterowania i zarządzania farmami – mówi Paweł Muszyński, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Nomad. Podkreśla, że przeprowadzenie migracji lub/i instalacji systemu obejmuje rozwiązania kompleksowe: i sprzęt IT, i software.

REKLAMA

Przedsiębiorcy kupujący farmy fotowoltaiczne stawiane przez różnych deweloperów często muszą się mierzyć z wyzwaniem, jakim są różne wdrożone rozwiązania w zakresie oprogramowania i rozdzielnic SCADA.

Nomad Electric podkreśla, że wymaga to ich standaryzacji, migracji oraz integracji przy zachowaniu ciągłości pracy farmy PV. Spółka świadczy pomoc w tym obszarze i w zależności od wyników audytu utrzymuje dotychczasowy system albo wprowadza własne rozwiązania.

Do tej pory Nomad Electric zawarł łącznie kontrakty na obsługę techniczną instalacji wielkoskalowych o mocy ponad 800 MW.

Spółka realizuje też wykonawstwo farm fotowoltaicznych. W zeszłym roku poinformowała o budowie obiektów o mocy kilkudziesięciu MW wykorzystujących moduły dwustronne, które w porównaniu do instalacji wykonanych na modułach jednostronnych mają zwiększać efektywność produkcji – jak szacuje firma – o 7-15 proc. w zależności od pory roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.