Stilo Energy z umowami na fotowoltaikę o mocy 4,8 MW

Stilo Energy z umowami na fotowoltaikę o mocy 4,8 MW
Stilo Energy

Firma Stilo Energy SA działająca na polskim rynku dachowej fotowoltaiki opublikowała dane operacyjne za I kwartał br., informując o wyraźnym wzroście zakontraktowanych instalacji w stosunku do wyniku z I kwartału zeszłego roku. 

Łączna moc umów na realizację instalacji fotowoltaicznych, które od 1 stycznia do 31 marca 2022 roku pozyskała spółka notowana na rynku NewConnect, wynosi 4805,96 kWp i jest to wzrost o 24,1 proc. względem analogicznego okresu poprzedniego roku.

Wynik ten jest jednak sporo niższy niż osiągnięty w ostatnim kwartale 2021 roku, kiedy to spółka pozyskała nowe umowy o łącznej mocy 7122,15 kWp. Jak zaznacza w komentarzu Stilo Energy, w tamtym okresie jednak widoczny był wyraźnie zwiększony ruch na rynku fotowoltaiki w związku z nadchodzącymi zmianami w systemie rozliczeń.

REKLAMA

– Już w końcówce 2021 obserwowaliśmy rosnące zainteresowanie mikroinstalacjami fotowoltaicznymi, ten trend utrzymał się w zasadzie do końca I kwartału 2022 – mówi Piotr Kowalczewski, członek Zarządu Stilo Energy SA. Jak zaznacza, klientom zależało, by zdążyć z montażem i zgłoszeniem instalacji przed wejściem w życie nowych zasad rozliczania. – W przypadku montaży, w przeciwieństwie do roku ubiegłego, pomogły także warunki pogodowe, które sprzyjały sprawnej realizacji zleceń – dodaje Kowalczewski.

Według danych za I kwartał br. także moc zrealizowanych przez spółkę w tym okresie instalacji PV zwiększyła się w zestawieniu z tym samym okresem w roku 2021 – osiągnęła łącznie 5788,01 kWp, co oznacza wzrost o 110,9 proc. r/r.

REKLAMA

Firma podkreśla, że część przychodów związanych z realizacją zawartych umów rozliczona będzie po zakończeniu pierwszego kwartału br. w związku z przyjętymi zasadami rachunkowości (100 proc. przychodu ujmowane jest dopiero po całkowitym wykonaniu instalacji fotowoltaicznej).

Ubiegły rok w przypadku Stilo Energy stał pod znakiem rosnących przychodów, czemu nie towarzyszyło jednak osiągnięcie rentowności. Każdy z kwartałów ubiegłego roku spółka kończyła stratą netto. W ostatnim kwartale 2021 roku Stilo wypracowało 30,65 mln zł przychodów, notując jednocześnie 123 tys. straty netto. Strata z ostatniego kwartału 2021 roku była już jednak dużo niższa od osiągniętej w I kwartale (strata za tamten okres wyniosła -4,63 mln zł przy kwartalnych przychodach 12,48 mln zł). 

Stilo Energy nie przedstawiło jeszcze wyników finansowych za pierwszy kwartał 2022 r. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.