Umowa PPA na energię z fotowoltaiki „w podstawie”

Umowa PPA na energię z fotowoltaiki "w podstawie"
Enerparc

To jedna z pierwszych tego typu umów na europejskim rynku odnawialnych źródeł energii. Niemiecki deweloper elektrowni fotowoltaicznych Enerparc zawarł komercyjną umowę PPA na energię z dużej elektrowni PV. Stabilność dostaw ma zagwarantować współpracujący z fotowoltaiką magazyn energii.

Wieloletnia umowa na sprzedaż energii, którą Enerparc zawarł ze szwajcarską grupą Axpo, umożliwi budowę dużej farmy fotowoltaicznej w pobliżu miejscowości Buttel w landzie Szlezwik-Holsztyn.

Dostawy energii dla Axpo zapewni elektrownia fotowoltaiczna o mocy 39 MWp, na którą składa się około 119 tys. modułów PV. Tyle ma wystarczyć do wytwarzania w skali roku energii w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 7,5 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Dodatkowo na miejscu zostanie uruchomiony bateryjny magazyn energii o pojemności 8 MWh (nie podano mocy). Dzięki temu, jak podkreślają Enerparc i Axpo, zapewniona zostanie dostawa energii „w podstawie” i ma to być pierwszy taki przypadek na niemieckim rynku fotowoltaicznym. Obie firmy nie podają jednak detali jeśłi chodzi o uzgodnione zasady dostaw energii w trybie „baseload”. 

Umowa będzie realizowana od przyszłego roku i obejmie gwarantowane przez inwestora dostawy 35 GWh energii elektrycznej rocznie, z czego 4 GWh będzie dodatkowo rozliczane w systemie wsparcia (w systemie określanym jako market premium).

Kolejna umowa PPA dla Axpo

Dla szwajcarskiej firmy Axpo to kolejna w tym roku umowa PPA, w ramach której będzie ona kupować energię z fotowoltaiki. W lutym informowała o podpisaniu 10-letniej umowy PPA na energię z innej elektrowni fotowoltaicznej położonej na północy Niemiec.

Chodzi o będącą w trakcie budowy elektrownię fotowoltaiczną o mocy 11 MW w pobliżu miejscowości Neubrandenbur w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie. Tę inwestycję realizuje duński deweloper Obton A/S.

W ubiegłym miesiącu z kolei Axpo przekazała informację o podpisaniu 10-letniej umowy PPA na dostawy energii z dwóch elektrowni fotowoltaicznych, które buduje we Włoszech firma Canadian Solar. Moc obu projektów wyniesie razem 84 MWp i oba mają produkować w sumie 156 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Z kolei na początku tego roku polski oddział podpisał kontrakt PPA na zakup energii z elektrowni słonecznych należących do Grupy R.Power.

Zaprojektuj Instalacje PV na zdjęciu

WWW.EASYSOLAR.APP

Aplikacja EasySolar - projektowanie na zdjęciu

Zobacz jak z EasySolar: 

Dodatkowo rozwijaj sprzedaż z EasySolar: 

Ta umowa obejmuje odbiór energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej blisko 300 MWp, które obecnie budowane są w całej Polsce. Szacowana moc poszczególnych elektrowni wynosi od 0,3 MWp do 30 MWp, a ich uruchamianie będzie następowało stopniowo i potrwa do połowy 2023 roku. 

Axpo Polska odkupi 100 proc. energii wytworzonej przez elektrownie fotowoltaiczne w latach 2022-2026 i będzie pełnić funkcję podmiotu bilansującego. Natomiast R.Power skorzysta również z instrumentów zabezpieczających ceny, co gwarantuje możliwość otrzymania finansowania bankowego dla tych projektów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.