Wykonawca farm fotowoltaicznych i biogazowni na minusie

Wykonawca farm fotowoltaicznych i biogazowni na minusie
MDI Energia

MDI Energia przedstawiła sprawozdanie finansowe za rok 2021. Choć przychody spółki utrzymały się na podobnym poziomie jak rok wcześniej, to wykazała ona w minionym roku 474 tys. zł straty netto. Nie był to więc udany okres w działalności MDI Energii  w przeciwieństwie do wcześniejszego roku, kiedy osiągnęła ona 4,8 mln zł zysku.

Spółka MDI Energia działa w podstawowych obszarach OZE, instalując farmy wiatrowe oraz elektrownie biogazowe i fotowoltaiczne. W swojej ofercie ma też zyskujące na popularności rozwiązania, takie jak pompy ciepła i magazyny energii. Oprócz tego w minionym roku realizowała projekty budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego.  

Z danych finansowych za rok 2021 wynika, że MDI Energia zanotowała przychody na poziomie 252,9 mln zł (259,1 mln zł rok wcześniej). Zysk brutto osiągnął wartość 24 tys. zł – wobec 6,2 tys. zł w 2020 roku. Grupa kapitałowa zakończyła ubiegły rok jednak na minusie. W 2021 roku wykazała 474 tys. zł straty netto, podczas gdy rok wcześniej miała 4,8 mln zł zysku netto. Spadł także zysk operacyjny firmy – w ubiegłym roku wyniósł 1,8 mln zł wobec 7,4 mln zł rok wcześniej.

REKLAMA

Przyczyn słabszych wyników finansowych spółka upatruje w negatywnym wpływie pandemii koronawirusa na działalność branży. Wskazuje na wzrost kosztów materiałów i usług budowlanych nierównoważony proporcjonalnym wzrostem opłat za wykonanie instalacji OZE. Do tego dochodzi bardzo duża konkurencja na rynku wykonawstwa farm fotowoltaicznych, co przełożyło się na ich bardzo niską rentowność. Jak podano w raporcie: „W wyniku utrzymywania się takiej sytuacji od dłuższego czasu spółka podjęła decyzję o spisaniu aktywowanych w 2019 i 2020 roku kosztów inwestycji w sektor fotowoltaiki w łącznej wysokości około 3,0 mln złotych”.

Jako większy problem spółka postrzega jednak obecną sytuację związaną z inwazją Rosji na Ukrainę. Prognozuje, że będzie ona miała znaczący negatywny wpływ na dostępność surowców i wzrost ich cen, co przełoży się na koszty produkcji materiałów i urządzeń oraz koszty usług budowlanych. Podmioty gospodarcze muszą ponadto mierzyć się z ograniczoną dostępnością pracowników, wysokim poziomem inflacji i osłabieniem kursu złotego.

MDI Energia w 2021 roku zrealizowała w Polsce ponad 30 projektów fotowoltaicznych o różnej wielkości, głównie 1 MW. Obecnie realizuje cztery projekty biogazowni o mocy 1 MW każda. W minionym roku działalność operacyjną rozpoczęła też założona w 2020 roku spółka MDI Solar, która zajmuje się instalacjami fotowoltaicznymi dla klientów indywidualnych.

REKLAMA

Konkurencja na plusie

Nie wszystkie firmy działające w obszarze wykonawstwa OZE tak mocno odczuły zmianę sytuacji rynkowej związaną z pandemią. Rok 2021 był udany dla spółki Onde specjalizującej się w realizacji elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

Według rocznego raportu zanotowała ona aż 1,2 mld zł przychodu (ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej) i 46,2 mln zł zysku netto (wobec 32,8 mln zł w roku 2020). Zysk operacyjny z kolei skoczył z 40,5 mln zł w 2020 roku do 62,1 mln zł w 2021.

Aż 77 proc. przychodów Onde przyniosły właśnie projekty wykonawstwa w branży OZE.  

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.