Właściciel Facebooka stawia na energię słoneczną

Właściciel Facebooka stawia na energię słoneczną
fot. EDPR

Kolejny kontrakt PPA firm EDP Renewables i Meta obejmuje zakup energii elektrycznej o mocy 156 MW z farmy fotowoltaicznej w Teksasie.

Podpisana umowa jest kolejnym etapem współpracy EDP Renewables (EDPR), jednego z największych producentów OZE na świecie, z firmą Meta, właścicielem m.in. portalu społecznościowego Facebook. Meta zasila swoje przedsiębiorstwa z energii odnawialnej pozyskiwanej z farm fotowoltaicznych stawianych i zarządzanych przez EDPR.

Kontrakt na 156 MW przybliży producenta OZE do budowy planowanego parku solarnego Cattlemen Solar Park w hrabstwie Milam (środkowy Teksas), o łącznej mocy 240 MW. Jego uruchomienie ma nastąpić w 2023 roku.

REKLAMA

Spółka EDPR NA odpowiada za projekt i budowę Cattlemen Solar Park, będzie też właścicielem i operatorem farmy. Wartość tej inwestycji szacowana jest na około 280 mln dolarów. Roczna moc planowanej pozyskiwanej energii odpowiada równowartości rocznego zużycia w ponad 37 tys. teksańskich domów. 

To już druga umowa PPA zawarta przez EDPR i Metę. Podpisany wcześniej kontrakt przewiduje dostawy 139 MW energii dla Mety z farmy wiatrowej Headwaters II w Indianie (łącza moc farmy to 200 MW). Firmy współpracują też przy projekcie EDPR Randolph Solar Park o mocy 200 MW, z którego cała energia będzie przeznaczona na zasilanie centrum danych Meta w mieście Mesa w Arizonie.

Zakontraktowana współpraca EDPR i Mety obejmuje dostarczenie do sieci potentata z branży technologicznej łącznie 495 MW energii odnawialnej. Meta w swoich raportach zrównoważonego rozwoju informuje, że założony w 2011 roku cel osiągnięcia 100-proc. udziału OZE w działalności firmy na całym świecie osiągnęła w roku 2020.

REKLAMA

EDPR na rynku polskim

Portugalska spółka EDP Renewables jest aktywna na całym świecie. Także na rynku polskim EDPR należy do największych producentów odnawialnych źródeł energii i stale powiększa swój udział. W zeszłym roku w naszym kraju zwiększyła moc portfela OZE o 272 MW (do 747 MW). Jest to 3,5 proc. globalnego potencjału OZE w portfelu EDPR.

Obecnie w Polsce w trakcie budowy mają być projekty EDPR o łącznej mocy 100 MW.  

Spółka w naszym kraju realizuje głównie projekty wiatrowe. W sumie farmy wiatrowe EDPR w Polsce wyprodukowały w 2021 roku 1176 GWh energii elektrycznej (o 11 proc. więcej niż rok wcześniej).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.