Litewski fundusz wchodzi na polski rynek fotowoltaiki

Litewski fundusz wchodzi na polski rynek fotowoltaiki
fot. Andres Siimon/Unsplash

Deweloper Sun Farms sprzedał 100 proc. udziałów w dwóch projektach farm fotowoltaicznych funduszowi INVL Renewable Energy Fund I. Ta litewska firma od połowy zeszłego roku działa w europejskim sektorze OZE.

Kontrakt Sun Farms oraz INVL Renewable Energy Fund I (INVL REFI) dotyczy przejęcia spółek realizujących projekty farm PV z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Łączna moc obu instalacji wyniesie 10 MW.

Farmy fotowoltaiczne stawiane będą w województwie dolnośląskim i są na etapie pozyskiwania pozwoleń na budowę. Umowa sprzedaży udziałów zawiera zapis o obowiązku dalszego rozwoju projektów do stanu ready-to-built.

REKLAMA

Planowane przyłączenie zaprojektowanych instalacji do sieci powinno nastąpić nie później niż na przełomie 2023/2024 roku. Według szacunków farmy fotowoltaiczne będą produkować w skali roku około 11 000 MWh zielonej energii; odpowiada to zapotrzebowaniu ponad 4000 gospodarstw domowych.

Polskie przedsiębiorstwo Sun Farms działa jako inwestor i deweloper farm PV, w swojej ofercie ma wykonanie instalacji „pod klucz”. Jest częścią grupy Sunrise Energy.

REKLAMA

Natomiast INVL REFI to fundusz z siedzibą w Wilnie wchodzący w skład grupy Invalda INVL, która jest jednym z największych funduszy inwestycyjnych w krajach nadbałtyckich (suma aktywów sięga 1,7 mld euro).

Fundusz INVL REFI został utworzony zaledwie w ubiegłym roku. Firma ma rozwijać działalność w sektorze odnawialnych źródeł energii w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jej celem jest zbudowanie i zarządzanie portfelem elektrowni słonecznych i wiatrowych o wartości ponad 200 mln euro. Za jeden z priorytetowych obszarów INVL REFI uznaje Polskę – ze względu na deficytowy rynek, mocno uzależniony od źródeł opartych na węglu, z wysokimi cenami energii elektrycznej. Litwini podkreślają, że są to sprzyjające warunki do rozwoju OZE.

Fundusz INVL REFI podczas pierwszej rundy finansowania pozyskał od inwestorów 18,5 mln euro. Drugą rundę zamknął zebranym finansowaniem na poziomie 34,6 mln euro.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.