Duży spadek instalacji solarnych Tesli. Problem z komponentami

Duży spadek instalacji solarnych Tesli. Problem z komponentami
Tesla Solar Roof

Pierwszy kwartał 2022 roku nie był udany dla biznesu fotowoltaicznego Tesli. Firma Elona Muska zamontowała znacznie mniej nowych systemów fotowoltaicznych niż w poprzednich kwartałach. Przyczyną spadku instalacji miały być problemy z dostępnością komponentów elektrowni PV.

W pierwszym kwartale 2022 roku Tesla wykonała dla swoich klientów instalacje fotowoltaiczne o mocy 48 MW, co jest znacznie słabszym wynikiem niż notowane w poszczególnych kwartałach zeszłego roku.

W ubiegłym roku w pierwszym kwartale instalatorzy Tesli wykonali systemy fotowoltaiczne o mocy 92 MW, a w kolejnych kwartałach 2021 roku zrealizowano instalacje o mocy odpowiednio 85 MW, 83 MW i 85 MW.

REKLAMA

Firma Elona Muska zapewnia, że spadek instalacji wynikał przede wszystkim z niewystarczającej podaży komponentów potrzebnych do wykonania systemów PV. Jak podkreśla Tesla, ten czynnik pozostawał poza jej kontrolą. 

Tesla nie podaje przy tym, jaki udział w wykonanych instalacjach fotowoltaicznych miały systemy bazujące na tradycyjnych modułach, a jaką część stanowiły instalacje wykonane na solarnych dachówkach Solar Roof. Amerykański koncern informuje jedynie, że udało mu się zwiększyć liczbę instalacji Solar Roof w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku.

Ponadto firma z Kalifornii odnotowuje, że sprzedaż systemów fotowoltaicznych już niemal w całości bazuje na klientach gotówkowych i korzystających z kredytów, tym samym wyeliminowano umożliwiającą większe wolumeny sprzedaży, ale dającą mniejszą rentowność sprzedaż bazującą na leasingu instalacji.

Mniej systemów magazynowania energii

Problem z dostawami komponentów Tesla odnotowała także w zakresie magazynów energii. W pierwszych miesiącach 2022 roku ten problem również odbił się na wykonanych instalacjach.

W pierwszym kwartale tego roku Tesla dostarczyła bateryjne magazyny energii o pojemności 846 MWh (firma nie podaje mocy instalacji), podczas gdy w ostatnim kwartale zeszłego roku dostarczyła systemy magazynowania energii o pojemności 978 MWh, a w przedostatnim kwartale zeszłego roku – nawet 1295 MWh.  

REKLAMA

Wyzwania związane z łańcuchem dostaw pozostawały uporczywe, a nasz zespół zmaga się z nimi już od roku. Oprócz niedoboru chipów ostatnie restrykcje związane z COVID-19 wpłynęły na funkcjonowanie naszych fabryk. Ponadto w ostatnich miesiącach odnotowaliśmy kilkukrotny wzrost kosztów niektórych surowców. Wpływ tych czynników na naszą strukturę kosztów przełożył się na zmianę cen naszych produktów – pomimo systematycznych działań mających na celu obniżanie kosztów produkcji gdzie jest to tylko możliwe” – informuje Tesla w komentarzu do najnowszych wyników.

Słabszy wynik segmentu energetycznego

Spowolnienie w instalacjach odbiło się na wyniku segmentu energetycznego Tesli, w którym ujęte są wyniki związane z działalnością w obszarze fotowoltaiki i magazynowania energii.

W pierwszym kwartale br. w tym segmencie Tesla wypracowała przychody na poziomie 688 mln dolarów wobec przychodów rzędu 739 mln dolarów w ostatnim kwartale ubiegłego roku oraz 803 mln dolarów w przedostatnim kwartale 2021 roku.

Wynik Tesli w segmencie energy generation and storage za pierwszy kwartał 2022 okazał się jednak lepszy od wypracowanego w analogicznym okresie zeszłego roku (595 mln dolarów). Ten segment nadal ma relatywnie niewielki udział w ogólnych wynikach Tesli, o których przesądza segment motoryzacyjny.

Wyłącznie w segmencie automotive w pierwszym kwartale 2022 roku Tesla miała 15,514 mld dolarów przychodów wobec 15,025 mld dolarów przychodów we wcześniejszym kwartale oraz 8,187 mld dolarów w analogicznym kwartale zeszłego roku.

Na poziomie całego koncernu w pierwszych trzech miesiącach tego roku Tesla wypracowała 18,756 mld dolarów przychodów (17,719 mld dolarów we wcześniejszym kwartale, 10,389 mld dolarów w analogicznym kwartale zeszłego roku).

Firmie Elona Muska udało się również zwiększyć zysk. W pierwszym kwartale tego roku Tesla osiągnęła 3,28 mld dolarów zysku netto wobec zysku na poziomie 2,34 mld dolarów wypracowanego we wcześniejszym kwartale oraz wyniku 464 mln dolarów osiągniętego w pierwszym kwartale tego zeszłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.