Wielka Brytania rezygnuje ze wspierania dużych farm fotowoltaicznych

Wielka Brytania rezygnuje ze wspierania dużych farm fotowoltaicznych
T-solar press

{więcej}W ramach zmian w systemie wsparcia dla fotowoltaiki brytyjski rząd chce się wycofać z dopłat do produkcji energii w nowych, dużych naziemnych instalacjach fotowoltaicznych – skupiając wsparcie na rozwoju sektora małych instalacji PV. 

Brytyjski rząd sygnalizuje plany ograniczenia wsparcia dla dużych farm fotowoltaicznych. W najnowszej propozycji zmian opublikowanej przez Departament Energetyki i Zmian Klimatu (Department of Energy and Climate Change – DECC) Londyn zakłada wycofanie wsparcia w potaci taryf gwarantowanych dla farm fotowoltaicznych o mocy powyżej 5 MW oddanych do użytku od kwietnia 2015 r. 

Zgodnie z propozycjami Londynu, po tym terminie tego rodzaju projekty będą mogły ubiegać się o wsparcie w ramach tzw. Contracts for Difference (CfD) zakładających stosowanie taryf feed-in premium i przyznawanych na podstawie systemu aukcji. Przyznana w nich gwarantowana cena na sprzedaż energii będzie obowiązywać w okresie 15-letnim. 

REKLAMA

Brytyjski rząd chce natomiast utrzymać wsparcie dla szybko rozwijającego się sektora małych systemów fotowoltaicznych. W zakresie mniejszych instalacji PV Londyn chce jednak wprowadzić rozgraniczenie pomiędzy elektrowniami o mocy powyżej 50 kW – montowanymi na ziemi i na dachach. Redukcja taryf gwarantowanych dla pierwszej grupy ma postępować szybciej niż dla systemów dachowych. 

REKLAMA

Najnowsze propozycje zmian zasad wsparcia dla fotowoltaiki krytykuje brytyjska branża PV wskazując, że ich wprowadzenie ograniczy tempo rozwoju nowych mocy oraz spowolni spadek kosztów instalacji fotowoltaicznych. 

Obecnie Wielka Brytania to najszybciej rozwijający się rynek fotowoltaiczny w Europie. Firma konsultingowa NPD Solarbuzz szacuje, że w tym roku na Wyspach powstanie 2,875 GW nowych systemów fotowoltaicznych. 

Nowe propozycje rządu w Londynie zostały przekazane do konsultacji społecznych, które zakończą się 7 lipca br. 

Zobacz nowe propozycje wsparcia dla PV w Wielkiej Brytanii:

gramwzielone.pl