W Disneylandzie powstanie ogromny fotowoltaiczny carport

W Disneylandzie powstanie ogromny fotowoltaiczny carport
fot. Disney

Jeden z największych fotowoltaicznych carportów w Europie powstaje w Paryżu. A konkretnie w Disneylandzie. Właśnie uruchomiony został pierwszy etap dachowego parku solarnego na parkingu. Inwestycja jest realizowana we współpracy z grupą Axpo. 

Zadaszenie solarne parkingu w paryskim Disneylandzie Axpo buduje za pośrednictwem swojej spółki zależnej Urbasolar, która jest współinwestorem projektu. Pierwszy etap, który właśnie został uruchomiony, będzie generował 10 GWh energii elektrycznej rocznie. Do pełnej eksploatacji ma być oddany w 2023 roku – i wtedy będzie to jeden z największych fotowoltaicznych carportów w Europie, generujący 36 GWh energii elektrycznej rocznie.

Projekt solarnego dachu na parkingu Disneylandu w Paryżu stanowi część strategii środowiskowej francuskiego parku rozrywki. Chce on znacznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zdekarbonizować dostawy energii w ramach prowadzonej działalności.

REKLAMA

Budowa carportu w Disneylandzie zaczęła się jesienią 2020 roku. Do tej pory w ramach inwestycji zainstalowano ponad 46 tys. paneli słonecznych, które pokrywają ponad 7 tys. miejsc parkingowych z łącznej liczby 11,2 tys. W sumie znajdzie się tam 82 tys. paneli słonecznych, które zajmą powierzchnię 20 ha. Rocznie wygenerują 36 GWh energii elektrycznej, co pozwoli pokryć około 17 proc. obecnego zużycia energii elektrycznej w Disneylandzie w Paryżu.

Carporty zyskują na popularności

REKLAMA

Dachy parkingów mają ogromny potencjał, jeśli chodzi o instalację paneli fotowoltaicznych. W zeszłym roku władze paru niemieckich landów postanowiły, że carporty będą w nich obowiązkowe. Od 1 stycznia 2022 roku w Badenii-Wirtembergii oraz w Nadrenii Północnej-Westfalii w fotowoltaikę muszą być wyposażone nowe parkingi, które mają ponad 35 miejsc postojowych. W tym pierwszym kraju związkowym panele PV trzeba zainstalować również na wszystkich nowo wybudowanych budynkach niemieszkalnych, a od 1 maja obowiązek ten będzie dotyczył także nowo stawianych domów.

Podobny pomysł jak w Disneylandzie miał też ogród zoologiczny w Belgii. Panele fotowoltaiczne pokryły parking dla klientów ZOO w Brugelette obejmujący 7 tys. miejsc. Moc tej farmy fotowoltaicznej to 20 MW, składa się na nią 62,75 tys. modułów PV. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.